Ceny u výrobců mohou naznačit budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v říjnu zpomalila růst na 2,2 procenta ze zářijových 2,3 procenta. Zdražovalo zejména bydlení, pohonné hmoty nebo alkohol.
Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela hrály v růstu cen hlavní roli komodity. \"Nejvýrazněji to bylo vidět na zdražování ropy. Zatímco v září se ještě v průměru její cena udržela pod 80 dolary za barel, začátkem října se prodávala dokonce za 86 dolarů za barel. V říjnu se navíc nedařilo ani kurzu koruny proti dolaru, což ještě v korunovém vyjádření zesílilo efekt zdražování ropy. Nicméně ceny rostly v oblastech, které nejsou s ropou přímo spojeny,\" uvedl.
V zemědělství ceny v říjnu vzrostly meziročně o 0,9 procenta. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 4,1 procenta, v živočišné naopak klesly o 5,6 procenta.
Ceny stavebních prací se podle odhadů statistiků zvýšily o čtyři procenta, zatímco v září to bylo meziročně o 3,9 procenta. Rostly také ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví.
Ceny tržních služeb pro podniky byly v říjnu vyšší o dvě procenta po růstu o 1,6 procenta v září.
V zahraničním obchodě v září vývozní ceny zpomalily meziroční růst na 1,4 procenta ze srpnových 1,6 procenta. Dovozní ceny zpomalily růst na 2,4 procenta z 2,9 procenta o měsíc dříve.
\"Statistiky potvrdily, že v domácí ekonomice inflační tlaky neusínají,\" uvedl Zeisel. Dynamika průmyslových cen může v následujících měsících dočasně zvolnit, ostatní cenové okruhy podle něj budou zdražování i nadále podporovat. \"Ceny v zemědělství podle nás ještě porostou s tím, jak se bude projevovat letošní slabší úroda. Situace ve stavebnictví zůstane napjatá kvůli absolutně nedostačující kapacitě. Postupné zdražování bude pokračovat i ve službách. Tam se výrazně projevuje pnutí na trhu práce,\" doplnil.