\"Podrobnosti nám neřekli,\" připustil předseda vlády. Evropská komise posuzuje, zda zamýšlená akvizice je v souladu s unijními pravidly o hospodářské soutěži. Prodej oceláren je ostatně důsledkem staršího rozhodnutí komise, podle kterého se skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala musí ostravské hutě a několika dalších podniků zbavit, aby po nákupu ocelárny Ilva v Itálii nezískala na evropském trhu dominantní postavení.
Česká vláda ale nemá obavy o hospodářskou soutěž, vadí jí především, že britská Liberty House hodlá do hutí investovat výrazně méně, než by bylo potřeba podle Babiše i odborářů firmy.
\"Plány kupujícího, že bude investovat do úrovně odpisů - jenom 30 milionů euro (necelých 780 milionů Kč) ročně - nás skutečně moc neuspokojují,\" uvedl dnes v Bruselu premiér. V příštím desetiletí by odpovídající investicí podle něj bylo asi 750 milionů eur (asi 19,5 miliardy Kč). \"Je to byznys náročný na investice,\" podotkl Babiš. Z dosavadního přístupu Liberty House k akvizici prý \"nebyl úplně nadšený\", neboť firma se nezabývá konsolidací hutí a dalšími potřebnými věcmi.
Babiš dnes Vestagerovou a její tým informoval, že česká vláda má s prodejem \"starost\". Připomněl, že stávající majitel vyvedl z firmy vysokou částku na dividendách místo toho, aby peníze investoval do společnosti. \"Oni vnímají naše obavy,\" řekl premiér po jednání v Evropské komisi.