V průzkumu odpovídalo v říjnu a listopadu 109 ředitelů tuzemských stavebních firem. Optimističtější jsou zástupci společností, které se zaměřují více na zakázky z inženýrského stavitelství, tvořené z velké části dopravní infrastrukturou. Ti očekávají růst stavebnictví o 5,4 procenta. Firmy, které se specializují více na pozemní stavitelství, tedy výstavbu bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, očekávají růst o 1,5 procenta. Co se týče velikosti firmy, optimističtější jsou ty větší s minimálním ročním obratem 200 milionů korun.
\"Věříme, že stavebnictví půjde i nadále dopředu. Již teď máme na 80 procent naplněné naše plány pro rok 2019. Naším cílem je meziroční navýšení tržeb,\" uvedl ředitel společnosti Geosan Group Ivan Havel.
Stavebním firmám vzrostly náklady na práci i materiál, o růstu hovoří devět z deseti ředitelů. V průměru vzrostly náklady o 14 procent. \"Tím, že se pohybujeme v oblasti inženýrského stavitelství, nám náklady za poslední rok stouply o 16 procent. Vzestup nákladů vidíme především ve mzdové oblasti, zvyšujících se cenách materiálů, pohonných hmot a náhradních dílů,\" doplnil jednatel AVJ-Stavby Andrej Peňák.
V příštím roce chtějí stavební firmy zdražovat v průměru o 6,5 procenta. Růst cen stavebních prací by měl podle nich pokračovat i v roce 2020, a to o 4,7 procenta.
Stavební firmy mají aktuálně zakázky v průměru na devět měsíců dopředu. Pro tři pětiny společností je situace stejná jako před rokem, třetina si polepšila, sedm procent je na tom hůře.
Kapacity stavebních firem jsou vytíženy v průměru na 98 procent, kvůli nedostatku pracovníků se jim nedaří splnit včas 13 procent zakázek. Pokud by stavební společnosti měly dostatek pracovních sil, mohly by postavit zhruba o čtvrtinu více projektů.
Podle Českého statistického úřadu stavebnictví do konce září vzrostlo v souhrnu meziročně o 10,6 procenta. Loni si polepšilo o 3,3 procenta. Předtím od roku 2008 klesalo šest let z osmi a přišlo o 22,5 procenta celkových tržeb. Počet zaměstnanců v tomto období klesl o více než desetinu.