Evropská komise minulý týden ve středu potvrdila své původní hodnocení, podle něhož je návrh italského rozpočtu v závažném nesouladu s jejími doporučeními, protože nijak nesnižuje obrovský veřejný dluh země.
Po středečním stanovisku komise mají členské země dva týdny na vlastní posouzení situace. Pokud budou se stanoviskem souhlasit, připraví Evropská komise disciplinární řízení pro nadměrný schodek i nová doporučení, jak by mohla Itálie svůj schodek napravit. Na konci řízení mohou zemi hrozit i finanční sankce.
Italská koaliční vláda tvořená pravicovou stranou Liga a protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) se dostala k moci v červnu, a to mimo jiné díky slibovanému snižování daní a zvyšování sociálních výdajů. Podle koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu.
Lídři obou koaličních stran nicméně signalizovali, že jsou otevřeni případnému snížení plánovaného deficitu. Vláda by o revizi rozpočtových plánů měla jednat dnes večer. Toto jednání by podle agentury Reuters mohlo přinést průlom v rozpočtovém sporu s Evropskou komisí, který vyvolal značné napětí na finančních trzích.
Italský vicepremiér Matteo Salvini, který je šéfem vládní strany Liga, v neděli uvedl, že nikdo tvrdošíjně nelpí na schodku ve výši 2,4 procenta HDP. Vicepremiér Luigi Di Maio, který je šéfem vládního Hnutí pěti hvězd (M5S), dnes upozornil, že pokud budou zachovány cíle rozpočtové návrhu, nepředstavuje snížení plánovaného schodku problém. \"Důležité je, aby rozpočet zahrnoval cíle, které jsme stanovili,\" prohlásil.