Příčinou chyb byla podle Piechy nejasná definice malých a středních podniků a chyby ve výběrových řízení. \"Kontroly jsme zpřísnili,\" dodal.
MPO po pozastavení programu podle Piechy pokračovalo ve veškerých naplánovaných činnostech. Letos podnikatelům vyplatí 18 miliard Kč, čímž splní pravidlo Evropské komise N plus tři, tedy podíl na celkové alokaci programu 114 miliard Kč. Částka musela být vyčerpána do konce roku 2018. Šest miliard poskytla komise před pozastavením certifikace, letos by tedy měla vyplatit ještě zbylých 12 miliard korun. ČR tudíž podle Piecha nebude Bruselu nic vracet.
Bývalý ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner na jaře uvedl, že chyby vznikly v letech 2015 až 2017. V té době MPO řídili ministři z ČSSD. \"My jsme chyby postupně odblokovali, udělali jsme patřičná opatření. Ještě, než jsme dostali dopis od Evropské komise, následoval vnitřní audit. Budu iniciovat kroky k vyšetření a potrestání osob, které jsou za tyto komplikace zodpovědné,\" řekl tehdy.
Podle jeho předchůdce Jana Mládka (ČSSD) na začátku každého období vznikají chyby, ty jsou však odstranitelné. \"Ministr Hüner dostal audit ministerstva financí v prosinci loňského roku. A od té doby neudělal nic. Na místo toho pouze rozvrátil úřad, vyházel náměstky, má ho nefunkční zejména v této oblasti. A teprve když EK poslala dopis, na základě stejného auditu, tak začal něco dělat a předvádět tady komedii,\" reagoval Mládek. Důvodem, proč Evropská komise tak pečlivě zkoumala stav programů, je i kauza Čapí hnízdo, dodal.
Program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost je stěžejním programem pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2014 až 2020. Podpora z programu je zacílena přednostně na malé a střední podniky.