Podle ní cenu vody ovlivňuje třeba růst nákladů za nájemné infrastruktury, který firma platí městu Ostrava. Město z něj pak financuje opravy a modernizace sítě. Růst cen bude pro průměrného spotřebitele v Ostravě znamenat zvýšení o přibližně deset korun měsíčně, uvedla Vanková.
Cena vody roste i v dalších dvou největších městech v ČR. Pražané zaplatí v příštím roce za vodu 89,66 koruny za metr krychlový. Cena se oproti letošku zvýší o inflaci. Letos platí lidé v hlavním městě 87,39 koruny. Brno od příštího roku zvýší cenu vodného a stočného skoro o čtyři koruny. Za jeden metr krychlový lidé zaplatí 79,53 koruny, nyní platí 75,74 koruny. Průměrná cena vody v České republice je letos 85 korun.
Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) do zkvalitnění vodohospodářské infrastruktury chtějí v příštím roce investovat minimálně 380 milionů korun. \"Zároveň pro zkvalitnění služeb a provozování vodovodní a kanalizační sítě je plánována výše investic téměř 38 milionů korun,\" řekl generální ředitel společnosti Vojtěch Janoušek.
Společnost se chce v příštím roce dále zaměřovat na rozvíjení moderních technologií, mezi něž patří například projekt dálkového odečtu vodoměrů.
Nyní takto funguje téměř 7000 vodoměrů, v příštím roce by tento počet měl vzrůst na 12.000. \"Naším záměrem je do konce roku 2024 pokrýt technologií chytrého měření celou Ostravu, to je 32.000 vodoměrů. Jednou z řady výhod je maximální přehled o spotřebě vody, pohodlí pro zákazníka a možnost pro naši společnost rychle odhalit nestandardní situace na síti,\" doplnil Janoušek.
OVAK dodávají vodu přibližně 300.000 obyvatelům Ostravy a okolí. Vodovodní síť společnosti je dlouhá přes 1400 kilometrů a kanalizační téměř 900 kilometrů. Ostravské vodárny provozují na území města šest úpraven vody a čerpacích stanic. Podnik má téměř 400 zaměstnanců. Nadpolovičním vlastníkem OVAK je francouzská společnost Suez Environnement, druhým největším akcionářem je město Ostrava, kterému patří 28,55 procenta akcií.