Obě firmy se o pozici jedničky přetahovaly celý týden a Microsoft několikrát během obchodování Apple překonal. Nikdy si však zisk neudržel až do konce obchodování.
Apple překonal v tržní kapitalizaci firmu Microsoft v roce 2010. Výrobce softwaru Windows v té době bojoval s nízkou poptávkou po osobních počítačích, částečně kvůli prudkému růstu zájmu o chytré telefony taženému právě přístroji iPhone.
Od roku 2014, kdy se generálním ředitele Microsoftu stal Satya Nadella, firma snížila závislost na softwaru Windows pro osobní počítače a stala se velkým hráčem v oblasti služby cloud computing, tedy poskytování služeb či programů vzdálenými servery dostupnými z internetu. Nyní je Microsoft na tomto trhu dvojkou za firmou Amazon.
Akciím technologických firem v posledních měsících uškodily obavy z růstu úrokových sazeb a dopadů obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Apple však ztrácí mnohem více než jiné firmy ze Silicon Valley. Celosvětová poptávka po chytrých telefonech v posledních letech zeslábla, a pro Apple je tak obtížné zvýšit příjmy. Od 1. listopadu, kdy varoval, že jeho tržby v hlavním předvánočním nákupním období zřejmě budou nižší, než čekají analytici, akcie oslabily o 19,6 procenta. Apple se přitom před zhruba čtyřmi měsíci stal první americkou veřejně obchodovanou firmou, jejíž tržní kapitalizace překonala hranici jednoho bilionu USD.
Microsoft se největší americkou firmou podle tržní kapitalizace stal již v roce 1998. Tuto pozici si držel až do začátku roku 2000, kdy splaskla takzvaná internetová bublina, což přineslo pád řady akcií technologických firem až k nule a krach mnoha firem.