Údaje zahrnují jak domácí prodej, tak prodej zbraní do zahraničí, uvedla agentura AP.
Výzkumník SIPRI Siemon Wezeman upozornil, že ruští výrobci zbraní a zbrojních systémů zaznamenávají vysoký růst od roku 2011. \"To je v souladu s růstem výdajů Ruska na nákup zbraní za účelem modernizace ozbrojených sil,\" uvedl Wezeman.
Poprvé od roku 2002, tedy za dobu, kdy je tato zpráva v současné podobě zveřejňována, se mezi deset největších výrobců zbraní dostala firma z Ruska. Je to státní podnik Almaz-Antey, která mimo jiné vyrábí vyspělé systémy protiletecké obrany. Celkem tržby ruských zbrojovek loni vrostly o 8,5 procenta na 37,7 miliardy USD a mezi 100 největších zbrojovek světa se dostalo deset ruských firem.
Seznamu 100 největších světových zbrojovek nadále dominují americké společnosti, kterých se za seznam dostalo 42 a na celkových tržbách se loni podílely 57 procenty. Největším výrobcem zbraní byla loni opět firma Lockheed Martin.
Největším výrobcem zbraní v západní Evropě zůstala Velká Británie. Na seznamu největších zbrojovek je celkem 24 firem ze západní Evropy a jejich tržby loni stouply o 3,8 procenta na 94,9 miliardy USD. Na celkových tržbách pak měly podíl 23,8 procenta.
Zpráva také upozornila na vývoj v Turecku. Tržby tureckých zbrojovek se meziročně zvýšily o 24 procent. Podle SIPRI je to zřejmě odrazem snah Turecka rozvinout svůj zbrojní průmysl, a uspokojit tak rostoucí poptávku po zbraních a stát se méně závislým na zahraničních dodávkách.
Zpráva nezahrnuje údaje o čínských společnostech. Důvodem je nedostatek spolehlivých údajů o jejich prodeji.