Fiskální pakt zemí EU má stanovit rámec pro rozpočtovou kázeň a koordinaci hospodářských politik členských států EU. Česko je kromě Velké Británie jedinou zemí EU, která k ratifikaci dosud nepřistoupila. Sněmovna pakt schválila už počátkem listopadu. Souhlas s paktem vyslovily i všechny tři senátní výbory, které jej projednávaly.
Výhrady k paktu mají občanští demokraté. Podle nich je smlouva je zbytečná a obtížně vymahatelná a je také symbolickou cestou k přijetí eura. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to již opakovaně odmítla. Podle ní přistoupení k paktu neovlivňuje rozhodnutí české strany o vstupu do eurozóny a nijak k němu dodatečně nezavazuje. Nebude podle ní mít žádný přímý nebo nepřímý dopad na státní rozpočet a umožní české straně účastnit se plnohodnotně summitů eurozóny.
Fiskální pakt je mezinárodní smlouva, kterou v roce 2012 podepsalo 25 členských států EU. Platí od 1. ledna 2013 a členské země EU mohou k paktu přistupovat kdykoliv. Státy eurozóny a signatáři mimo eurozónu, kteří oznámili úmysl být ustanoveními vázáni, musí zavést do vnitrostátního práva pravidlo vyrovnaných rozpočtů vládního sektoru. Tím se rozumí roční saldo hospodaření vládního sektoru očištěné o vliv hospodářského cyklu a jednorázových a přechodných opatření (tzv. strukturální saldo) ne horší než minus 0,5 procenta HDP.