Zatím se odehrálo devět kol kolektivního vyjednávání. Odboráři řekli, že ČEZ ignoruje jejich požadavky. \"Jednáme více než tři měsíce. Poslední nabídka od zaměstnavatele činí čtyři procenta, náš požadavek se zastavil na devíti procentech,\" řekl zástupce temelínských odborářů Vladimír Hronek. Letošní poslední kolo jednání bude 20. prosince. Mezi požadavky je i zvýšit příplatky za noční směny a odchodné z 12 na 14 platů.
Hronek dnes na dotaz jednoho zaměstnance připustil, že by se na protest dala i odstavit elektrárna. \"Ale je to složitá věc a různé základní (odborové) organizace na to mají různý názor,\" řekl Hronek.
Temelínský mluvčí Marek Sviták dnes ČTK řekl, že dnešní protest nemá na provoz elektrárny vliv. \"Vnímáme ji jako součást kolektivního jednání, které probíhá stále na úrovni celé společnosti,\" řekl Sviták.
Hronek dnes ČTK řekl, že zaměstnanci Temelína pracují se zařízením v hodnotě miliard korun a není žádoucí, aby dělali chyby. Práce je podle něj náročná a navíc jsou na zaměstnance kladeny stále vyšší požadavky, jako příklad uvedl prověrku Národního bezpečnostního úřadu.
\"Je to pro ně prostě nepříjemná věc, protože ten úřad se prohrabuje jejich soukromím. Čekali, že firma toto bude kompenzovat (požadovaným růstem platů), to se bohužel nestalo. Se situací (v kolektivním jednání) nejsme spokojeni, protože zaměstnanci požadují vyšší nárůst. Na začátku jednání jsme vykopli s patnácti procenty s tím, že ve skutečnosti cílíme někam doprostřed, že bychom se ve finále bavili o nějakých 7,5 procentech. Zaměstnavatel zatím argumentuje tak, že pro něj je to příliš vysoký nárůst,\" řekl ČTK Hronek.
Podobná protestní akce byla před Temelínem 4. prosince. V ČEZ je 28 základních odborových organizací. Kolektivní vyjednávání odborářů podpoří protestem i zaměstnanci jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku.