S návrhem přišla Evropská komise letos v lednu ve snaze reagovat na vysoký počet takzvaných \"úvěrů v selhání\", jejichž akumulace může být pro banky nebezpečná. Údaje publikované v listopadu ukazují, že banky v EU mají v této věci stále menší problém, situace je ale výrazně horší v některých zemích.
Zatímco na konci druhého čtvrtletí letošního roku bylo v celé EU takových úvěrů 3,4 procenta, v Řecku není včas spláceno 44,9 procenta úvěrů. Česko problém nemá, s údajem 2,2 procenta je dokonce pod unijním průměrem.
Za úvěr v selhání se pokládá takový, u nějž je 90 dní po době splatnosti zřejmé, že dlužník se splácet nechystá. Podle nových pravidel si bude muset banka v takovém případě vyhradit dodatečný kapitál s předpokladem, že úvěr splacen nebude. Polštář má zvýšit odolnost bankovního domu při potřebě řešit nepříznivé otřesy při soukromém sdílení rizik a zároveň snižovat možnost, že k záchraně banky bude potřeba zásah z veřejných peněz.
\"Dnešní dohoda zaručí, že budou mít banky ve svých rozvahách méně úvěrů se selháním, čímž by měly vykazovat větší spolehlivost a měly by být schopny financovat evropské podniky,\" ocenil dohodu unijních institucí místopředseda Evropské komise za finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů Valdis Dombrovskis.