Na vysoké hodnotě akvizic v prvním pololetí se ale zásadně podílí společnost Zhejiang Geely Holding Group, která v únoru převzala téměř deset procent automobilky Daimler. Podle tehdejší zprávy agentury Bloomberg ji podíl přišel na téměř 7,5 miliardy eur (přes 194 miliard Kč v dnešním kurzu).
Počet investic čínských podniků se za celý letošní rok snížil na 34 z 54 loni a ze 68 v roce 2016. V příštím roce se počet těchto obchodů má podle očekávání Ernst & Young stabilizovat, pak se mírně zvýší.
Především kvůli obavám z čínské hospodářské špionáže německá vláda v prosinci výrazně rozšířila možnosti přezkoumávání zahraničních investic do strategických odvětví v zemi. Zatímco dosud mohla přezkoumávat a případně zastavit jen takové obchody, v jejichž rámci zahraniční firma zakoupila nejméně 25procentní podíl na německé společnosti, nově bude stačit podíl desetiprocentní.
Tlak na koordinovanou činnost Evropské unie v této oblasti Německo zesílilo po převzetí výrobce robotů Kuka čínskou společností Midea Group v roce 2016. To vládu v Berlíně vedlo k tomu, aby přehodnotila nástroje na ochranu technologických společností a zajištění konkurenceschopnosti Německa.
Ernst & Young radí čínským klientům, aby se v Německu vyhnuli investicím například do leteckého a kosmického sektoru. Nicméně v porovnání se Spojenými státy a Kanadou zůstává největší evropská ekonomika relativně otevřená, podle EY existuje řada investičních příležitostí ve strojírenství, výrobě automobilových komponentů, zdravotnictví, farmacii a v chemickém průmyslu.