Šanghajský akciový trh se letos propadl téměř o čtvrtinu

28.12.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Šanghaj 28. prosince (ČTK) - Čínským akciím se letos nedařilo, trh poznamenalo hned několik nevítaných milníků. Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite od začátku roku odepsal téměř 25 procent, a zaznamenal tak nejhorší výsledek ze všech velkých akciových trhů na světě. Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou podle propočtů agentury Bloomberg snížila hodnotu akcií na burze o 2,4 bilionu dolarů (54,1 bilionu Kč), což je nejvíce od roku 2002, kdy Bloomberg začal tyto údaje sledovat.

Nejhorší ztráty zaznamenaly čínské akcie během globální finanční krize před deseti lety, kdy se šanghajský index propadl o 65 procent. Čína také v letošním roce přišla o pozici druhého největšího akciového trhu na světě, dostalo se před ni Japonsko.

Zatímco zahraniční investoři nadále vkládali peníze do čínských akcií prostřednictvím propojení s hongkongskou burzou a státní fondy údajně kupovaly veřejně obchodované fondy ETF, aby akciím pomohly, na zastavení poklesu to nestačilo. Nebylo místo, kde by se dalo před poklesem skrýt. Dokonce i tituly považované za bezpečné v době nejistoty ztratily půdu pod nohama, protože zpomalení čínské ekonomiky mělo negativní dopad na výdaje, a tedy i na akcie firem zaměřené na spotřebitele. Skandál s vakcínami a zprávy o kontroverzní genetické úpravě embryí pak způsobily výprodej ve zdravotnickém sektoru.

Průměrný denní objem obchodů na burzách v Šanghaji a Šen-čenu klesl zhruba na 369 miliard jüanů (1,2 bilionu Kč), což je nejnižší hodnota od roku 2014. Dnes, tedy poslední obchodní den letošního roku, objem obchodování činil 263,8 miliardy jüanů, což byla zhruba desetina ve srovnání s vrcholem v roce 2015.

Žádný ze sektorů nebyl dostatečně bezpečný, aby ochránil investory před ztrátami. Všech deset odvětvových skupin v indexu CSI300 letos kleslo, což je prudký obrat ve srovnání s loňským rokem, kdy všechny sektory vzrostly. Index CSI300 sleduje výkon 300 největších firem obchodovaných na burzách v Šanghaji a Šen-čenu.

Zásah čínských úřadů proti investování za vypůjčené peníze však přispěl k tomu, že z akciového trhu zmizeli spekulanti. Nesplacená částka z nákupu na dluh se pohybuje kolem 756 miliard jüanů, což je zhruba třetina ve srovnání s vrcholem v roce 2015. Tehdy si investoři půjčovali obrovské částky kvůli sázkám na další růst, což vytvořilo na akciovém trhu velkou bublinu.

Mnoho investorů ale také muselo skončit. Letos se podle údajů Bloombergu dostalo do likvidace 75 čínských podílových fondů zaměřených na akcie. To je nejvíce od roku 2007, odkdy jsou tyto údaje k dispozici. Za předchozích 11 let bylo zlikvidováno celkem 88 akciových podílových fondů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK