Ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský přesto vidí rezervy ve stabilitě výroby. \"Několik krátkých vložených odstávek jsme sice zvládli dobře, ale i tak chci jejich počet výrazně snížit,\" uvedl.
Výroba v českých jaderných elektrárnách se zvyšuje už druhým rokem po sobě. V roce 2017 to bylo díky rekordní produkci Temelína, loni výrazně pomohly Dukovany. Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly loni do přenosové sítě téměř 30 TWh elektřiny, téměř o 0,2 TWh více než v roce 2017.
Obě české jaderné elektrárny jsou klíčové z pohledu snižování emisí v České republice. Zdroje nevypouštějící skleníkové plyny se loni, v rámci společnosti ČEZ, podílely na produkci elektřiny zhruba 55 procenty.
Celkový výkon Dukovan se čtyřmi bloky je nyní zhruba 2000 megawattů, prakticky stejně jako v Temelíně, který má dva bloky. Roční výroba elektřiny se v Dukovanech před rokem 2015 pohybovala kolem 15 TWh, v rekordním roce 2013 to bylo 15,689 TWh. V posledních letech elektrárnu brzdily dlouhé odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů a prováděním investic potřebných pro další dlouhodobý provoz.
V prosinci 2017 získala Jaderná elektrárna Dukovany časově neomezené povolení k provozu třetího a čtvrtého výrobního bloku, stejná už měla i pro první a druhý blok. \"Povolení je ale provázeno řadou podmínek. Platná státní energetická koncepce předpokládá v lokalitě stavbu jednoho až dvou nových jaderných bloků,\" uvedl mluvčí. Konkrétní plány výroby společnost ČEZ s ohledem na legislativu samostatně nezveřejňuje, dodal.
Od zahájení výroby elektrárna vyrobila přes 433 TWh elektřiny, která by stačila na pokrytí celkové spotřeby České republiky na sedm let a všem domácnostem na 28 let.