Analytici v průzkumu agentury Reuters v průměru očekávali, že v prosinci v USA vznikne zhruba 177.000 pracovních míst. Na růstu má zásluhu zejména zdravotnictví, stavebnictví a zpracovatelský průmysl.
Průměrné hodinové výdělky se v prosinci meziročně zvýšily o 3,2 procenta po růstu o 3,1 v listopadu.
Vysoký přírůstek počtu pracovních míst znamená, že ekonomika může expandovat již desátým rokem po sobě, i když tempo růstu zřejmě zpomalí. Vytrácí se totiž účinek stimulů, které vloni přinesla daňová reforma, upozorňují analytici.
Velké podniky, jako je například Apple, si stěžují na dopady obchodní války. Tvrdí, že jejich odbyt ohrožuje spor mezi Spojenými státy a Čínou. V obou zemích se aktivita výrobních závodů snižuje, index aktivity ve zpracovatelském sektoru v USA vykázal neprudší pokles za deset let. K problémům americké ekonomiky se nyní přidal také spor kolem státních financí.
Americká Sněmovna reprezentantů schválila ve čtvrtek večer dvojici návrhů ukončujících nouzové fungování vládních úřadů. Schválené texty ale nepočítají s penězi, které chce Trump od Kongresu na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Kvůli sporu o těchto pět miliard dolarů (112 miliard Kč) už dva týdny nemá část federálních úřadů peníze na provoz, takže musejí fungovat v nouzovém režimu.
Růst počtu pracovních míst nicméně signalizuje, že rizika, přinejmenším v tomto okamžiku, jsou možná zveličována, uvedla agentura AP. Podnikatelé stále hledají nové pracovní síly.
Současný růst míry nezaměstnanosti je dán zejména tím, že na trh práce vstoupilo více lidí. Pokud si ekonomika udrží svižné tempo růstu, byť mírnější, mohla by se míra nezaměstnanosti opět snížit. Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je třeba každý měsíc vytvořit zhruba 100.000 pracovních míst. Zatím je tempo značně vyšší.
Za celý loňský rok zaměstnavatelé vytvořili v USA přibližně 2,6 milionu pracovních míst, což je asi 217.000 měsíčně, uvedlo ministerstvo práce.