Analytici: Růst průmyslu zpomalil kvůli vývoji v Německu a v EU

08.01.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. ledna (ČTK) - Růst českého průmyslu v listopadu zpomalil kvůli poklesu ekonomické aktivity v Německu a v eurozóně, shodli se analytici oslovení ČTK. Za celý loňský rok růst podle nich jen lehce přesáhne tři procenta a letos dále mírně zpomalí. Průmyslová výroba v Česku loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 4,8 procenta po říjnovém zvýšení o 6,7 procenta. Po očištění o pracovní dny rostla o 1,5 procenta.

\"Průmysl v listopadu nezopakoval silný výsledek předchozího měsíce. Růst o 1,5 procenta po očistění o pracovní dny je nejslabším v této metodice za poslední půlrok,\" uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Nevýrazný růst podle něj zapadá do obrázku pochmurné nálady na trzích a slabých evropských čísel publikovaných v posledních dnech. Z nich je zejména nečekaně silný listopadový pokles produkce a nových objednávek v Německu varovným signálem pro průmyslové firmy v Česku, dodal.

\"V Německu jsou podmínky v průmyslu nejhorší za poslední takřka tři roky,\" upozornil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Tvorba nových pracovních míst v eurozóně klesla v prosinci na dvouleté minimum a propadl se i podnikatelský sentiment. Bezprostředním důvodem byly protesty takzvaných žlutých vest ve Francii a další ochlazování poptávky po automobilech. Již delší dobu na ekonomiku eurozóny, a to zejména její průmysl, neblaze doléhá obava z eskalace napětí v mezinárodním obchodě, vzestup politické nejistoty, hrozba tzv. tvrdého brexitu či postupné zpřísňování měnových podmínek, podotkl.

Průmysl brzdí rovněž kapacitní omezení českého trhu práce a rostoucí vstupní náklady, doplnila analytička Komerční banky Monika Junicke. Průmyslníci podle ní plně nepřenášejí růst nákladů do cen svých výrobků kvůli ztrátě konkurenceschopnosti, a tak je z velké části pokrývají ze svých marží. Jde však o řešení krátkodobějšího rázu, ve střednědobém horizontu se rostoucí ceny vstupů promítnou do konečných cen výrobků, a tedy i do spotřebitelské inflace, podotkla.

\"Potěšitelné je to, že průmyslovým firmám rostou nové zakázky. V listopadu meziročně vzrostly o 5,3 procenta, když domácí zakázky vzrostly o 9,7 procenta a zahraniční o 3,2 procenta. Výhled českého průmyslu nicméně není úplně růžový. Rizika v podobě tvrdého brexitu či další eskalace obchodních válek jsou citelná. Ostatně i předstihový indikátor nákupních manažerů pro český zpracovatelský průmysl se dostal v prosinci do pásma poklesu,\" připomněl analytik společnosti Deloitte Václav Franče.

Poptávka po nových automobilech s pokročilou fází hospodářského cyklu přirozeně slábne, míní analytik Raiffeisenbank František Táborský. Celkový průmysl tak naráží na riziko příliš vysoké koncentrace automobilového sektoru. Na druhou stranu pozoruje nové vycházející hvězdy ve výrobě počítačů a elektroniky. \"Pro celý rok 2018 očekáváme, že průměrný růst průmyslové výroby dosáhne 3,3 procenta. Ačkoli jde o téměř poloviční výkon ve srovnání s předchozím rokem, lze stále hovořit o solidním tempu. V tomto roce by pak průmyslová produkce měla dále zpomalit na 3,0 procenta,\" odhadl.

Zatímco v roce 2017 tuzemská průmyslová výroba zrychlila o 6,5 procenta, v roce 2018 přesáhne její růst mírně tři procenta, souhlasil analytik ING Bank Jakub Seidler. \"Pro letošní rok jsme prozatím předpokládali jen nepatrně slabší tempo růstu, nicméně závěr roku 2018 z pohledu průmyslové výroby v zahraničí zklamal, a přináší tak pro výhled na letošní rok více nejistoty,\" uzavřel.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK