Analytici: Stavebnictví podalo nejhorší výkon za poslední rok

08.01.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. ledna (ČTK) - Stavebnictví vykázalo v listopadu nejhorší výkon za poslední rok. Nejspíš však šlo pouze o přechodný výkyv a za celý rok by mohlo vzrůst nejvíce od roku 2004. Inženýrskému stavebnictví budou pomáhat evropské dotace, naopak brzdou bude nedostatek pracovníků a špatné fungování stavebních úřadů. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Stavebnictví v listopadu meziročně stagnovalo, od začátku roku v souhrnu vzrostlo o 8,9 procenta. Na konci října byl souhrnný růst více než deset procent.

\"Listopadový výkon tuzemského stavebnictví přináší rozčarování. Je to fiasko. Zatímco některé odhady předpokládaly růst až kolem deseti procent, realitou je stagnace. Stavebnictví podalo nejhorší výkon za poslední rok. Pokud bychom vzali v úvahu údaje očištěné o počet pracovních dní, je dokonce nejhorší od začátku roku 2017,\" uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj se však jedná jen o přechodný výkyv, když tempo růstu stavebnictví by mělo výrazněji zpomalit až letos.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové bude růst stavebnictví zpomalovat hlavně kvůli nedostatku kapacit. \"Stejně jako zbytek ekonomiky, i stavební firmy bojují s akutním nedostatkem pracovní síly. To se podle našeho odhadu příliš nezmění ani v letošním roce. I díky dotacím z fondů EU by měl dál pokračovat solidní růst v oblasti inženýrského stavitelství. Stavařům by měly nahrávat i investice firem do modernizace či rozšiřování výrobních kapacit,\" doplnila Steckerová.

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo na konci třetího čtvrtletí loňského roku 374.104 zaměstnanců a živnostníků, meziročně o 0,2 procenta méně. V porovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2008 se jejich počet snížil zhruba o desetinu.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že české stavebnictví je ohroženo špatnou prací stavebních úřadů. \"Stavebnictví trápí systémový problém, který spočívá v katastrofálním fungování stavebních úřadů, jež nemá nic společného s 21. stoletím. Kvůli tomu klesá počet vydaných stavebních povolení, přestože poptávka po výstavbě nových domů a bytů je enormní,\" sdělil Křeček.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška růst za celý loňský rok pravděpodobně nepřekročí osm procent, i tak by ovšem mohl být z hlediska dynamiky růstu nejúspěšnější od roku 2004. \"Vývoj zakázek signalizuje do budoucna růst, který ovšem nebude závratně rychlý. Bytová výstavba zřejmě směřuje ke stagnaci, povolení u nebytových budov vypadá nadějněji také díky solidnímu přílivu v listopadu. Růst v příštím roce by měly zajistit především inženýrské stavby, financované z veřejných prostředků. Limitem růstu může být nedostatek pracovníků, ale také finance,\" dodal Sobíšek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK