Divočák byl odlovený v katastrálním území Bílý Potok v Libereckém kraji, veterináři po nálezu vydali mimořádná veterinární opatření. \"Ta mimo jiné zakazují manipulaci s černou zvěří a zvěří vnímavou na trichinelózu ulovenou v honitbách ve výše uvedeném katastru až do obdržení negativních laboratorních výsledků. Na trichinelózu budou na základě tohoto nařízení vyšetřovány také všechny nalezené uhynulé kusy vnímavé zvěře. Opatření budou trvat tři měsíce,\" uvedl Vorlíček.
Svalovec (Trichinella) u domácích zvířat parazituje nejčastěji u prasat, psů, koček a koní. U divokých zvířat se vyskytuje hlavně u divokých prasat, drobných hlodavců, lišek, nutrií, tchořů, jezevců či vlků. V tuzemském klimatu se problém týká hlavně divočáků, u domácích prasat se svalovec v českých chovech nevyskytuje. U volně žijícího divočáka byl naposledy potvrzený případ předloni v srpnu v Oldřichově v Hájích v Libereckém kraji.
Kvůli riziku choroby by měli být všichni odlovení nebo obchodovaní divočáci na nemoc vyšetřeni, podobně jako na jatkách porážená domácí prasata a koně. Loni do konce listopadu vyšetřili veterináři přes 127.000 kusů divočáků, o rok dříve skoro 198.000 kusů.