\"Je třeba urychleně připravovat krizové scénáře, protože nejen ekonomický cyklus, ale i zatím nedořešený brexit, vykopaná obchodní válečná sekera mezi USA a Čínou a předpokládaný nárůst volatility se mohou proměnit ve významné černé labutě roku 2019,\" uvedl místopředseda asociace Otto Daněk.
Říjnový rekord v hodnotě vyvezeného zboží, který podle národní metodiky dosáhl 344 miliard Kč, nebude podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské v nejbližší době překonán. Tempo růstu exportu bude v následujících měsících zpomalovat. Za loňský rok by export měl přepsat dosavadní rekordy, v národním pojetí by měl dosáhnout zhruba 3,6 bilionu korun, v přeshraničním 4,4 bilionu. Národní pojetí sleduje obchod realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, přeshraniční vypovídá o fyzickém pohybu zboží přes hranice ČR.
\"Ani výpadek ve vývozu osobních automobilů, nedostatek lidí na českém trhu práce, prohlubující se nejistota v souvislosti s brexitem, zpomalující německá ekonomika a další nepříznivé faktory zápisu nového rekordu zřejmě nezabrání,\" uvedla Horská.
Mírné možné oživení růstu exportu v letošním březnu lze podle ní připsat spíše vlivu nízké srovnávací základny, než oživení poptávky a novému trendu. \"Naopak předstihové ukazatele doma a v klíčových ekonomikách světa a nové odhady růstu světové ekonomiky a zahraničního obchodu hovoří jedním hlasem o zpomalení,\" dodala ekonomka.
Z průzkumu mezi exportéry vyplývá výrazné zhoršení v očekávání budoucího vývoje. Průměrná hodnota indexu exportu se propadla těsně pod hranici 50 bodů, což znamená, že exportéři očekávají během tří měsíců zhoršení výkonnosti exportu.