Stanovení dobývacího prostoru neznamená povolení k těžbě. Je to kladné stanovisko ke způsobu využití prostoru a rozhodnutí o vlastní těžbě ani nepředjímá. \"Nyní poběží lhůta 15 dnů pro podání odvolání. Musí se poslat prvoinstančnímu orgánu, tedy obvodnímu báňskému úřadu,\" uvedl Machek. Případným odvoláním se bude zabývat Český báňský úřad v Praze.
Neodvolá-li se nikdo proti rozhodnutí brněnského báňského úřadu, nabyde po uplynutí lhůty rozhodnutí právní moci a společnost bude moci k báňskému úřadu podat samotnou žádost o těžbu.
Machek upozornil, že kladné stanovisko ohledně dobývacího prostoru neznamená, že báňský úřad povolí vlastní těžbu. Ministerstvo životního prostředí sice dalo kladné stanovisko pro stanovení dobývacího prostoru i pro těžbu, k věci se ale znovu bude vyjadřovat mnoho orgánů včetně hygieniků.
Hygienici ze Zlínského kraje problém s těžbou nemají, jihomoravští ale upozornili na možnost nevratného poškození zdroje pitné vody. Stejné obavy mají i okolní obce, které proti těžbě sepsaly petici. V minulosti ji podepsal i tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Machka však petice nemohla mít vliv na správní řízení o stanovení dobývacího prostoru.
Kdy firma podá žádost k těžbě a jak o ní úřad rozhodne, zatím není jasné. Úřad přihlédne ke stanoviskům orgánů na ochranu vody a přírody, k zákonům a odborným posudkům a také k obdobným podmínkám v případech, kde už těžbu už dřív povolil. Zatím úřad nemá informace, že by těžba štěrkopísku blízko vodních zdrojů ovlivnila kvalitu povrchových a spodních vod.
Zdroj pitné vody zvaný Bzenec-komplex je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska a části Kroměřížska. Okolní obce se chtějí v krajní nouzi bránit i soudně. Kromě nich se proti těžbě staví Jihomoravský kraj a část senátorů.