Osobní bankrot neboli oddlužení je způsob, jakým se vypořádat se splácením dluhů v případě, kdy jste v exekuci, ale nedaří se vám dlouhodobě dostát svým peněžitým závazkům. Důležité je vědět, že oddlužení nebude schváleno všem dlužníkům. O osobní bankrot se musí zažádat prostřednictvím soudu. Povoleno bude jen těm fyzickým osobám, které splní stanovené podmínky.
Podmínky oddlužení a osobního bankrotu
Před podáním návrhu na oddlužení je nutné splnit tři kritéria. Dlužník musí mít dluhy alespoň u dvou, či dokonce více věřitelů. Dále se pak musí jednat o fyzickou osobu, která nedokáže splácet delší dobu bez vidiny zlepšení. S vynecháním jedné nebo dvou splátek za předpokladu, že se vaše situace v blízké budoucnosti zlepší, vám soud oddlužení neuzná.
Poslední podmínka stanovuje, že žadatel o osobní bankrot musí být schopen v následujících 5 letech splatit alespoň 30 % z celkové výše svého dluhu. Po splacení minimálně tohoto množství vám budou ostatní dluhy prominuty a smazány.
Co vše se počítá do výše dluhu?
- Dlužná částka
- Úroky z prodlení
- Administrativní poplatky
- Soudní výlohy
- Výdaje na exekutora
O kolik se zvyšuje nezabavitelné minimum?
Lidé v osobním bankrotu si od letošního roku polepší. Vlivem růstu normativních nákladů na bydlení se z původních 6 225,33 Kč zvedla nezabavitelná částka na stávajících 6 428,67 Kč, což je suma ponechávána dlužníkům v insolvenci. Za každou vyživovanou osobu, kterou je myšleno dítě nebo manželka, mají pak navíc ještě nárok na dalších 1 607,17 Kč.
Spolu s tím se z 9 338 Kč na 9 643 Kč zvýšila částka, nad kterou se při oddlužení formou splátkového kalendáře sráží dlužníkovi zbytek čisté mzdy bez omezení. Z této částky se také dále vypočítává hodnota jednotlivých splátek.
Kolik stojí návrh na oddlužení?
Návrh musí ve spolupráci s dlužníkem připravit a podat některý z akreditovaných odborníků, tedy zástupci právnických profesí, jako je advokát, notář, insolvenční správce, případně exekutor, a dále neziskové a veřejně prospěšné organizace, které mají potřebnou státní akreditaci.
„Maximální částka, kterou dlužníci zpracovatelům za přípravu návrhu zaplatí, je stanovena na 4 000 Kč v případě oddlužení jednotlivce, u návrhu na společné oddlužení manželů pak maximálně 6 000 korun. Tyto částky se však platí pouze v případech, kdy návrh zpracovává advokát, notář, insolvenční správce či exekutor. Akreditované neziskové a veřejně prospěšné organizace na žádnou odměnu nárok nemají,“ vysvětluje Oldřich Řeháček.
Za přípravu návrhu se zpracovateli neplatí předem. Získá ji až po zahájení insolvenčního řízení, a to ze splátek, které dlužník pravidelně měsíčně hradí. Měsíční odměna pro insolvenčního správce v průběhu řízení je pak 1 089 Kč měsíčně.
Oddlužovací novela a změna insolventního zákona 2019
Pokud dojde ke schválení, začne zřejmě od 1. července 2019 platit novela insolvenčního zákona, která přinese dvě varianty oddlužení (nepočítáme-li variantu plného uspokojení všech věřitelů): na 3 roky s povinností splatit alespoň 60 % celkové částky dluhu, nebo na 5 let bez limitu.
Touto změnou a dále i úplným zrušením třicetiprocentní hranice se pak osobní bankrot zpřístupní mnohem více lidem. Novela se nebude týkat jen čistě podmínek oddlužení, ale i nezabavitelného minima. To, jak jsme již jednou zmínili v článku, aktuálně činí 6 428,67 Kč, což představuje dvě třetiny ze součtu individuálního životního minima (3 410 Kč) a normativních nákladů na bydlení (6 233 Kč). Úprava počítá s navýšením na dvojnásobek tohoto součtu.
Zdroj: Administrace insolvencí CITY TOWERČtěte také: