ČR požádalo unii o možnost využívat systém tzv. reverse charge

16.01.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. ledna (ČTK) - Česká republika v souvislosti s bojem proti daňovým únikům požádala Evropskou komisi o možnost zavést systém přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH), známý jako plošný reverse charge. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Zmíněnému režimu podléhají veškerá zdanitelná plnění u zboží a služeb u jednotlivých transakcí nad 17.500 eur (zhruba 450.000 korun) a Česko usilovalo o možnost využívat ho kvůli takzvaným karuselovým podvodům na DPH.

Evropská komise podle Žurovce předloží žádost ke schválení Radě EU a poté Česko začne režim přenesené daňové povinnosti zavádět do legislativy. Zavedení mechanismu ministerstvo předpokládá od 1. července 2020.

Systém přenesení daňové povinnosti je založen na tom, že povinnost přiznat DPH se přesouvá z poskytovatele plnění na jeho příjemce, čímž mizí možnost vzniku karuselového podvodu. Jde především o podvody v řetězci, kdy dodavatel zboží nebo poskytovatel služby neuhradí daň na výstupu, zatímco konečný příjemce plnění uplatní nárok na odpočet daně na vstupu.

\"Podvody na DPH ovlivňují rozpočty členských států více než u jakékoliv jiné daně. Největším problém u DPH je karuselový podvod, přičemž reverse charge proti němu spolehlivě funguje,\" uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Doplnila, že plošný reverse charge patří spolu s kontrolním hlášením a elektronickou evidencí tržeb mezi hlavní pilíře reformy výběru daní v Česku.

Evropský parlament souhlasil se zavedením pravidel, která umožňují používat v boji proti daňovým únikům systém přenesené daňové povinnosti, loni v prosinci. Poslanci přitom přijali návrh úpravy, kterou prosazovala ČR. Návrh krátce předtím schválili ministři financí zemí EU. Europarlament měl v této věci sice jen konzultační hlas, jeho vyjádření ale umožnilo Česku požádat Brusel o možnost systém zavést.

Česko si prosazení změny v Radě EU vynutilo trvalým tlakem, když hrozilo blokovat některé daňové úpravy požadované například Francií. Úpravu dlouhodobě prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO), podle něhož Praze výrazně pomůže zlepšit výběr daně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK