Analytici: Zpomalení čínské ekonomiky se projeví i na českém HDP

21.01.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. ledna (ČTK) - Zpomalení růstu čínské ekonomiky se mírně projeví i na vývoji českého hospodářství, tvrdí analytici oslovení ČTK. Vývoz tuzemských firem do Číny je podle nich sice nízký, nicméně asijská velmoc je velkým partnerem sousedního Německa, na které je tuzemská ekonomika naopak silně navázaná. Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. V roce 2017 činil podle údajů upravených minulý týden růst čínského HDP 6,8 procenta.

\"Zpomalení čínské ekonomiky o jedno procento vyvolává pokles české ekonomiky v rozsahu 0,25 až 0,3 procenta, takže dopad současného zpomalení Číny hmatatelný negativní otisk na výkonu české ekonomiky zanechává,\" řekl ČTK analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Důvodem je vysoká otevřenost domácí ekonomiky a silná závislost na vývozu do Německa. Čínské zpomalení se loni promítalo do zhoršení výkonu německého průmyslu, které podle něj vedlo ke ztrátě dynamiky průmyslu českého. Celkově je celý středoevropský region tamním vývojem poznamenán více než eurozóna, poznamenal.

Zpomalení čínské ekonomiky může mít podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského spíše jen nepřímé dopady pro ČR. Pohledem zahraničního obchodu je Čína pouze minoritním exportním partnerem tuzemských firem. Růst čínské ekonomiky na jednu stranu zpomalil na nejnižší tempa od roku 1990, na stranu druhou však stále jde o více než dvojnásobné tempo ve srovnání s českou ekonomikou, připomněl. Zároveň upozornil na to, že zpomalení Číny je dlouhodobý trend a aktuální statistika odpovídá očekávání trhu.

Rovněž hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek míní, že zpomalení růstu čínské ekonomiky je prozatím relativně mírné. Vzhledem k nízkému podílu vývozu do Číny na celkovém českém vývozu se podle něj čínské zpomalení na české ekonomice viditelně neprojeví. Mnohem závažnější je zpomalení růstu v sousedním Německu, dodal.

Na vině poklesu růstu čínského HDP jsou především investice, uvedl analytik Patria Finance Jan Bureš. Exportně zaměřené firmy investují méně kvůli obavám z obchodní války a ty ostatní (včetně velkých státních) kvůli tažení čínských úřadů proti dalšímu nadměrnému zadlužování. Německo tak jako jeden z největších vývozců investičních celků do Číny pokulhává. Za jeho koketování s recesí mohou sice značně jednorázové faktory spojené s výpadky automobilové produkce. Druhým závažím držícím na uzdě investice ale mohou být nejisté vyhlídky Číny jako významné exportní destinace, podotkl.

Čínská ekonomika v loňském roce rostla o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad. Hrubý domácí produkt Německa se v loňském roce zvýšil o 1,5 procenta, což je nejpomalejší tempo za posledních pět let. Předloni růst činil 2,2 procenta. Ohledně české ekonomiky čekají analytici za rok 2018 růst kolem tří procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK