Lednový výsledek zásadně překonal předpoklady analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří v průměru očekávali další pokles, a to na minus 18,4 bodu. Významně se ale zhoršilo hodnocení současné hospodářské situace. Tento ukazatel klesl na 27,6 bodu ze 45,3 bodu v předchozím měsíci. Analytici předpovídali 43,5 bodu.
Devět let trvající expanzi výrazně brzdí slabší růst na rozvíjejících se trzích, obchodní spory, za nimiž stojí politika prezidenta USA Donalda Trumpa, a odchod Británie z Evropské unie. \"Je pozoruhodné, že ekonomická nálada se vzhledem k velkému množství globálních ekonomických rizik nezhoršila,\" uvedl prezident ZEW Achim Wambach. Podotkl, že v posledních měsících se už značně zhoršila víra investorů v hospodářský růst. \"Nové potenciálně negativní faktory, jako je zamítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu a relativně slabý růst čínské ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí, už byly předjímány,\" řekl.
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni zvýšil o 1,5 procenta, což je nejpomalejší tempo růstu za posledních pět let. Data podle agentury Reuters ukázala, že vývozce zasáhly obchodní spory USA a že automobilový průmysl má problémy přizpůsobit se přísnějším emisním normám.
Předpověď vývoje ekonomiky v letošním roce bude vláda aktualizovat příští týden. V říjnu ministerstvo hospodářství předpovídalo růst hrubého domácího produktu letos o 1,8 procenta, ústav Ifo v prosinci předpovídal 1,1 procenta.