Asociace: Účastnické fondy doplňkového spoření loni prodělaly

22.01.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. ledna (ČTK) - Účastnické fondy doplňkového penzijního spoření loni vesměs prodělaly. Konzervativní fondy ztratily průměrně 0,58 procenta, vyvážené fondy 3,78 procenta a dynamické fondy 8,49 procenta. Vyplývá to z odhadů Asociace penzijních společností ČR. Doplňkové penzijní spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, mělo koncem třetího čtvrtletí loňského roku 923.000 lidí.

\"Doplňkové penzijní spoření je dlouhodobý investiční produkt. Se slabšími roky je potřeba počítat,\" komentoval výsledky prezident asociace Aleš Poklop. Po dobrém zhodnocení v předminulém roce propadly prakticky všechny typy fondů napříč celým trhem penzijního spoření, doplnil generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny Marcel Homolka.

Celý trh penzijního spoření se státním příspěvkem nestačil na inflaci naposledy v roce 2012. Tehdy ale bylo jen devět fondů penzijního připojištění a inflace byla 3,3 procenta. Loni už fungovalo 28 účastnických fondů a inflace byla 2,1 procenta. Ještě o rok dříve přitom podle serveru Měšec.cz lidé, kteří vsadili na dynamičtější fondy, často inflaci překonali.

Od svého založení podle Poklopa všechny fondy vykazují zisk. Konzervativní fondy zhodnotily lidem peníze od založení v průměru o 2,49 procenta, vyvážené o 7,65 procenta a dynamické o 17,37 procenta. V kombinaci se státním příspěvkem tak stále jde o nejdostupnější, nejbezpečnější a nejvýnosnější způsob, jak si připravovat finanční rezervu na stáří, dodal.

Po úspěšném roce 2017 zaznamenaly loni světové trhy jeden z nejhorších roků posledních dekád. Kritická nebyla ani tak míra poklesu, jako jeho rozsah. Zasáhl skoro všechna aktiva, nevyjímaje akciové a dluhopisové trhy, které mají klíčový vliv na zhodnocování peněz účastníků penzijního spoření.

Ceny držených dluhopisů, které tvoří hlavní složku portfolií transformovaných fondů a konzervativních účastnických fondů, negativně poznamenalo především zvyšování úrokových sazeb České národní banky. Tento růst ale znamená dobrou zprávu do budoucna, protože penzijní společnosti mohly doplnit svá portfolia o nové dluhopisy s vyššími výnosy.

Výkyvy na akciových trzích, které ovlivňují portfolia ve vyvážených a dynamických fondech, způsobila rozkolísaná geopolitická situace. Ať už šlo o obchodní válku mezi USA a Čínou, vzájemné uvalení cel mezi USA a Tureckem, dosud nevyjasněný způsob brexitu či roztržku Itálie s EU. Velké propady zaznamenala většina klíčových indexů. Nejistota ohledně budoucího vývoje hospodářství s sebou přinesla především v posledním čtvrtletí loňského roku velké akciové výprodeje.

V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat, zůstávalo na konci září 3,5 milionu účastníků. Jejich výsledky z hlediska zhodnocení peněz za uplynulý rok budou zveřejněny až po valných hromadách penzijních společností.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK