Soud poslal do konkurzu firmu Vítkovice Revmont Engineering

22.01.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 22. ledna (ČTK) - Krajský soud v Ostravě poslal do konkurzu další z firem strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka Vítkovice Revmont Engineering (VRE). Insolvenční návrh spolu s návrhem na konkurz na sebe podala sama firma. Uvedla, že má více než 130 věřitelů a závazky za téměř 29 milionů korun, které není schopna splácet. Vyplývá to z informací zveřejněných v Insolvenčním rejstříku.

VRE vznikla v listopadu 2016 odštěpením části jmění společnosti Vítkovice Revmont, která o čtyři měsíce později skončila v úpadku. Firma se zabývá kompletní realizací staveb na klíč a v době podání návrhu měla 11 zaměstnanců.

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková řekla, že společnost VRE neuspěla na trhu i vlivem poškozeného jména celé někdejší skupiny Vítkovice Machinery Group. \"Firmu opustili klíčoví zaměstnanci a společnost pak nebyla schopna plnit v termínu zakázky na vysoce konkurenčním trhu stavebních prací. Ke konci roku 2018 měla společnost jen devět zaměstnanců, a jako řešení své situace proto navrhla konkurz,\" uvedla Kijonková.

Firma uvedla, že nevlastní nemovitý majetek a jejím majetkem jsou tak především pohledávky za více než 7,5 milionu korun. Předseda představenstva Tomáš Bašniar v insolvenčním návrhu uvedl, že společnost například předpokládala dobytnost pohledávky za firmou Vítkovice Slovakia ve výši téměř 400 eur (více než deset milionů korun), o níž se ukázalo, že je nevymahatelná.

Jednou z příčin úpadku podle firmy bylo to, že z ní loni v srpnu odešlo devět zaměstnanců, kteří tvořili v podstatě celý její výrobní úsek. \"Na základě toho navrhovatel přišel o odborné zaměstnance vykonávající druh práce stavbyvedoucí, příprava výroby, kalkulace. Podle zpráv navrhovatele všichni zaměstnanci odešli ke konkurenční firmě, což mělo významný vliv na plnění zakázek, jejich rozsah, počet a dobré jméno navrhovatele,\" uvedl Bašniar. Nové zaměstnance se firmě nepodařilo sehnat, protože pracovních sil byl v té době na trhu nedostatek.

Vítkovická skupina měla před rokem 2016 přes 30 firem, v nichž pracovalo dohromady okolo 8000 zaměstnanců. V roce 2016 se ale některé firmy ze skupiny dostaly do finančních problémů. Jedna z klíčových firem skupiny Vítkovice Power Engineering pak skončila v konkurzu, několik dalších firem v reorganizaci. Ze skupiny se vyčlenila dlouhodobě výdělečná lahvárenská část do samostatného Cylinders Holdingu. Několik firem Světlík prodal. V současnosti mají firmy ve skupině dohromady méně než 2000 zaměstnanců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK