Odbory ČEZ a.s. se dohodly s vedením firmy na růstu mezd

23.01.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. ledna (ČTK) - Odbory společnosti ČEZ a.s., do které patří například zaměstnanci jaderných elektráren, se po několikaměsíčním jednání dohodly na růstu mezd pro letošní rok. Dnes obě strany podepsaly dodatek kolektivní smlouvy, jenž počítá s růstem mezd o šest procent s výjimkou části zaměstnanců se smluvní mzdou, kteří si polepší o 3,7 procenta. ČTK to dnes řekli mluvčí ČEZ Ladislav Kříž a zástupce odborů působících v ČEZ a.s. Jan Hrb.

\"Jsme rádi, i přes dlouhé a těžké vyjednávání, že jsme dospěli k dohodě. Je to v zájmu všech zaměstnanců ČEZ,\" uvedl Kříž. Jednání, která se vedla od začátku srpna, podle něj byla nejdelší za posledních deset let. \"K uzavření kolektivního vyjednávání pro rok 2019 vedla dlouhá a komplikovaná cesta, trvající téměř půl roku, plná intenzívních jednání, hledání shody mezi odborovými organizacemi, hledání kompromisů mezi požadavky a prioritami jednotlivých lokalit a především hledání dohody se zaměstnavatelem,\" doplnil Hrb.

Vyjednávání o mzdách v ČEZ na konci loňského roku doprovázela série protestů. Zhruba 80 zaměstnanců ČEZ demonstrovalo na začátku prosince za vyšší růst mezd před centrálou firmy v Praze, protesty se tehdy uskutečnily také přímo v jaderných elektrárnách v Temelíně a Dukovanech. Před Vánoci se pak demonstrace uskutečnily přímo před oběma jadernými elektrárnami. V Temelíně se sešlo asi 70 zaměstnanců, v Dukovanech zhruba 150.

Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27.000 lidí, z toho zhruba 20.000 lidí v Česku. Samotná ČEZ a.s. má asi 5500 zaměstnanců. V dukovanské elektrárně pracuje asi 1300 lidí, temelínská elektrárna má zhruba 1250 zaměstnanců.

Samostatně pak stále vyjednává o mzdách s tamními odbory vedení Severočeských dolů (SD), které ČEZ plně ovládá. \"Vedení Severočeských dolů vede jednání o mzdách samostatně, bez účasti zástupců ČEZ,\" uvedl už dříve Kříž. Odboráři SD minulý týden oznámili, že vstupují do stávkové pohotovosti. Důvodem je dosavadní neúspěch v jednání o platech, žádají plošný růst o 2000 korun měsíčně.

Po posledním jednání mluvčí společnosti Lukáš Kopecký ČTK řekl, že společnost nabídla růst průměrných tarifních mezd o šest procent, což v průměru představuje měsíční nárůst mzdy jednotlivce o 1830 korun. Odboráři tuto nabídku ale nepřijali.

Průměrnou mzdu ve firmě ČEZ nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Euro loni v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63.805 Kč. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila v třetím čtvrtletí roku 2018 průměrná hrubá měsíční mzda v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 43.260 Kč.

Průměrná hrubá mzda v ČR celkem se pak v loňském třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31.516 Kč. Nominální nárůst činil 8,5 procenta, reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent, vyplývá z dat ČSÚ.

V loňském roce vzrostly smluvní mzdy v ČEZ o 2,2 procenta a tarifní mzdy o šest procent. Kříž už dříve uvedl, že tarifní mzdu dostávají ve společnosti zhruba dvě třetiny zaměstnanců, zbytek jsou mzdy smluvní.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK