Dovoz z Británie do ČR se kvůli obavám z brexitu propadá

29.01.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 29. ledna (ČTK) - Dovoz zboží z Británie do ČR se v posledních měsících stále více propadá, v listopadu se snížil meziročně o 35,9 procenta. Pokles importu se postupně prohlubuje už od loňského ledna, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Český export do Británie loni za 11 měsíců klesl jen o 2,7 procenta.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka listopadová hodnota dovozu zboží z Velké Británie do ČR může být negativním výkyvem, za období leden až listopad je meziroční pokles nižší. \"Nicméně negativní trend je zřejmý a je velmi pravděpodobné, že brexit, resp. obavy z něj, k tomu přispívají. Z této situace profitují firmy v ostatních evropských zemích, které dokážou nahradit dodávky britských firem,\" uvedl Marek.

\"Nejistota související s brexitem si vybírá postupně stále vyšší daň v oblasti vzájemného obchodu Česka a Británie. Zatímco ještě počátkem roku 2018 se dovoz ze Spojeného království do ČR pohyboval na meziročně vyšší úrovni, poté začal měsíc po měsíci klesat,\" dodal hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Připomněl, že Spojené království je spolu s Rakouskem jediným z klíčových importérů do ČR, jehož objem dovozu loni meziročně klesal. Dovoz z Rakouska loni od ledna do listopadu meziročně klesl o 1,6 procenta, import z Británie ovšem o 14,9 procenta.

Stále nejistá podoba nadcházejícího brexitu tak vede k růstu opatrnosti ve vzájemném česko-britském obchodě. \"Vzhledem k tomu, že všechny podoby brexitu s sebou nesou negativní dopady na britskou ekonomiku, liší se jen jejich intenzitou, dopadne brexit negativně také na vývoz z ČR do Británie. Brexit nejvíce zasáhne, kromě Británie samotné, Irsko, skandinávské země, Benelux, střední Evropu a Pobaltí,\" dodal Marek.

České firmy si podle Kovandy, zvláště při vyhlídce na brexit bez dohody, důkladněji rozmýšlejí uzavření kontraktu s britským protějškem. Některé se poohlížejí i po obchodních partnerech ze zemí, které na rozdíl od Británie zůstávají v Evropské unii. Obávají se, že po brexitu mohou následovat dlouhá léta vyjednávání o podobě obchodního vztahu mezi EU a Británií, které by vzájemný obchod přes Lamanšský průliv prodražilo.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v referendu v roce 2016. Vystoupení Británie je naplánováno na 29. března letošního roku. Britská premiérka Theresa Mayová sice s EU připravila dohodu o podmínkách brexitu, Parlament ji však odmítl. Odchod Spojeného království z EU bez jakékoliv dohody je proto stále reálnou variantou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK