Podle loňského vyjádření soudce Krajského soudu v Brně Davida Rause se kartelové jednání firmám nesmí vyplácet a kartelová jednání by zásadně neměla zůstávat nepotrestána. Trest ale musí nastat při respektování procesních pravidel, což se v tomto případě nestalo.
ÚOHS podle Rause vymezil obsah správního řízení na samotném počátku příliš obecně. Zprvu se zabýval třemi zakázkami, pak obsah řízení rozšířil a zaměřil jinam, což vedlo k nezákonnosti přepadových šetření, která konkrétní podezření daná na počátku správního řízení přesahovala, uvedl soudce Raus loni v březnu.
Nejvyšší správní soud vzal při posuzování rozsáhlé kasační stížnosti úřadu v úvahu specifika takzvaných bid riggingových dohod a extrémně složitou pozici úřadu při jejich odhalování. Potvrdil však závěr krajského soudu, že se úřad dopustil procesních pochybení.
\"Jelikož [...] stanovení účelu a rozsahu místních šetření nekorespondovalo s předchozím důvodným podezřením úřadu ohledně existence určitého protisoutěžního deliktu a úřad skutečně vyhledával informace, jež neodpovídaly předešlým indiciím o spáchání takového protiprávního jednání, je nutno provedená místní šetření považovat za nezákonná,\" uvedla v rozsudku předsedkyně senátu Lenka Kaniová.
Důkazy získané při těchto místních šetřeních je proto nutné považovat za nezákonné. Úřad se bude případem dále zabývat. Původně jej uzavřel v roce 2016. Tehdy dospěl k závěru, že celkem 12 společností se dopustilo kartelu, firmy prý koordinovaly svoje nabídky při výběrových řízeních v Jihočeském kraji a na Vysočině.
Nejvyšší pokutu měla zaplatit společnost Swietelsky stavební s.r.o., ÚOHS jí vyměřil 76 milionů korun. Druhou nejvyšší sankci dostal Hochtief - 65,3 milionu, OHL ŽS 53,5 milionu, Colas CZ měl zaplatit 50,3 milionu, Strabag pět milionů Kč, Lesostavby Třeboň 3,4 milionu, Radouňská vodohospodářská společnost 2,5 milionu, VIDOX s.r.o. 31,5 milionu, DAICH spol. s r.o. 1,4 milionu VIALIT Soběslav 136.000 Kč, AVE CZ odpadové hospodářství 10,8 milionu a KOSTKA JH 144.000 Kč.