Ve Velké Británii InterGen N.V. vlastní a provozuje tři plynové elektrárny s kombinovaným cyklem, v Austrálii je spoluvlastníkem dvou moderních uhelných elektráren. Jejich celková instalovaná kapacita přesahuje 4000 megawattů. Letos společnost navíc dokončí zdroj s otevřeným plynovým cyklem o výkonu 300 megawattů.
\"InterGen má velmi silnou pozici jak na trhu ve Velké Británii, tak i v Austrálii. Věříme, že konvenční energetika zůstane ještě nadlouho významným pilířem v energetickém mixu těchto trhů. Vidíme velký potenciál v dalším rozvoji výrobní základny InterGenu,\" uvedl šéf mezinárodní expanze Sev.en Energy Alan Svoboda.
Fakticky by Sev.en Energy měla podíl převzít poté, co obchod schválí příslušné úřady EU a Austrálie, tedy zhruba za několik měsíců. Druhou polovinu akcií InterGenu vlastní čínské energetické společnosti China Huaneng Group a Guangdong Yudean Group.
Sev.en Energy od loňska zastřešuje firmy finančníka Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. V Česku skupina provozuje dva hnědouhelné doly a čtyři uhelné elektrárenské bloky. Zaměstnává více než 3200 lidí. Hodnota konsolidovaných aktiv před akvizicí poloviny InterGenu je více než 850 milionů eur (zhruba 21,9 miliardy korun).
Sev.en Energy loni v únoru uvedla, že se chce při nákupech primárně zaměřit na klasické energetické zdroje v západní Evropě. Firma už dříve oznámila, že je připravena do akvizic investovat více než miliardu eur (asi 26 miliard korun).
V říjnu loňského roku generální ředitel Luboš Pavlas potvrdil, že holding má stále zájem o koupi hnědouhelné elektrárny Počerady. Tykačova společnost Vršanská uhelná jednala s ČEZ, kterému elektrárna nyní patří, o její koupi předloni. Dozorčí rada ČEZ ale transakci neschválila. Vršanská uhelná dříve uvedla, že nabídla za Počerady deset miliard korun. Pavlas řekl, že aktuální nabídka by byla nižší.