Míra nezaměstnanosti sice vystoupila na čtyři procenta z prosincových 3,9 procenta, ale příčiny jsou pouze technického charakteru. Vzhledem k uzavření některých vládních úřadů je zhruba 175.000 federálních pracovníků zařazeno mezi dočasně nezaměstnané.
Přírůstek pracovních míst výrazně překonal odhady burzovních analytiků, kteří podle listu Financial Times předpovídali zvýšení jen o 165.000 míst. Ministerstvo ale výrazně zrevidovalo počet pracovních míst vytvořených v prosinci, a to na 222.000 z původně odhadovaných 312.000. Nicméně nábor pracovníků se od léta k překvapení ekonomů zrychlil. V dobách nízké nezaměstnanosti se najímání nových lidí zpravidla spíše zpomaluje.
Průměrné hodinové výdělky se v lednu meziročně zvýšily o 3,2 procenta po revidovaném růstu o 3,3 procenta v prosinci. Původně ministerstvo kalkulovalo s 3,2 procenta. Navzdory tomuto poklesu výdělky stále rostou nejrychlejším tempem za deset let.
Vysoký přírůstek počtu pracovních míst znamená, že americká ekonomika je stále zdravá a pravděpodobně překoná dopady zavření státních úřadů, které ale přinese zpomalení hospodářského růstu v prvním čtvrtletí. Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje, že z něho ubere 0,4 procentního bodu a ekonomika tak poroste tempem 2,1 procenta.
Osobní výdaje musely seškrtat tisíce vládních zaměstnanců, kteří postrádají dvě výplaty. Méně utrácela také sama federální vláda. Navíc o příjmy přišla po celé zemi řada podniků, jako jsou restaurace a hotely.