Index pro eurozónu je teď na nejnižší úrovni od listopadu 2014. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že se situace zlepší a že index vystoupí na -0,6 bodu.
Dílčí index současných podmínek rovněž klesá šest měsíců v řadě, v únoru na 10,8 z lednových 18 bodů. Je tak nejslabší od prosince 2016. Dílčí index očekávání se ale zlepšil, vystoupil na -17,3 bodu z -19,3 bodu.
\"Hlavním důvodem tohoto vývoje je pravděpodobně blížící se brexit,\" uvedl výkonný ředitel organizace Sentix Manfred Hübner. \"Vzhledem k nejasné politické situaci musejí podniky řešit pohotovostní plány,\" dodal. Zmínil také ale tendenci centrálních bank, zejména amerického Fedu, ke zmírňování měnové politiky. Minulý týden Fed naznačil, že letos bude trpělivý při rozhodování o dalším zvyšování nákladů na úvěry. Tím sice potěšil finanční trhy, někteří analytici si to ale vysvětlují jako varování před oslabením ekonomiky.
V Německu index důvěry za únor klesl na 3,1 bodu ze 6,1 bodu v lednu, což znamená nejnižší úroveň od srpna 2012. \"Německá ekonomika, která byla v posledních letech hospodářskou lokomotivou eurozóny, ztrácí více páry,\" řekl Hübner. Vývozní model německého hospodářství se podle něho dostal pod tlak brexitu i problémů automobilového sektoru v Číně, kde prodej aut klesá už šest měsíců.