Návrh je motivován obavami, že zahraniční, především čínské společnosti, získají německé know-how a poškodí výrobní základnu, na níž je vybudována velká část prosperity Německa. Ministr zdůraznil, že ve státním zájmu je přežití podniků jako Thyssenkrupp, Siemens, Deutsche Bank a výrobců automobilů.
Jakkoli Altmaier státní zásahy do trhu nepreferuje, kvůli \"nerovné globální soutěži\" bude možná podle něj intervence nezbytná. \"Může jít až tak daleko, že stát dočasně převezme podíly ve firmách. Neznárodní je a nebude je provozovat v dlouhodobém horizontu, ale zabrání prodeji klíčových technologií a tomu, aby opustily zemi,\" řekl ministr.
Strategie vyzvala k podpoře \"národních šampionů\" a posílení konkurenceschopnosti firem v klíčových technologických oblastech. \"Je to zásadní věc německé politiky a není to jen ekonomický problém, spíše je to otázka, která má velký význam pro soudržnost země a legitimitu demokratického systému,\" prohlásil Altmaier.
V rámci plánu Made in China 2025 Peking prosazuje domácí vývoj technologií, jako jsou automobily na elektrický pohon. Současně ale kupuje v zahraničí know-how prostřednictvím akvizic firem, jako je německý výrobce robotů Kuka, poznamenala agentura Reuters.