Český průmysl se řadí na 12. místo žebříčku členských zemí EU s dvouprocentním podílem na její celkové produkci. K loňskému růstu průmyslové výroby nejvýrazněji přispěla produkce počítačů, elektronických a optických přístrojů, kovodělná výroba a produkce elektrických zařízení. Naopak o víc než pětinu se snížila výroba v kožedělném průmyslu.
V letošním roce průmysl podle analytika Patrika Rožumberského nečekají lehké časy. \"Jeho orientace na export se v této fázi ekonomického cyklu začíná ukazovat jako svazující. Mezi jeho největší překážky bude patřit pomalejší globální obchod, nasycená poptávka po autech v Evropě a oslabení čínské ekonomiky. Stále však věříme tomu, že se průmyslová produkce letos v průměru vyhne meziročnímu poklesu,\" uvedl.
Česko lze podle ředitele odboru statistiky průmyslu ČSÚ Radka Matějky tradičně označit za jednu z nejprůmyslovějších zemí Evropy, což má své historické kořeny. \"Více než polovina naší průmyslové produkce míří na export,\" uvedl dnes na tiskové konferenci.
Největším obchodním partnerem Česka bylo loni podle ředitele odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karla Krále Německo, kam směřovala téměř třetina tuzemského vývozu. Na dovozu do ČR se německý vývoz podílel z více než jedné čtvrtiny.
Celkově se v porovnání s rokem 2017 vývoz tuzemských firem loni zvýšil o 3,5 procenta a o 4,6 procenta vyšší byl i dovoz. Podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura bilance zahraničního obchodu loni vykázala solidní výsledek. \"Z hlediska dynamiky ale zaznamenala nejhlubší meziroční pokles od roku 2010, což bylo dáno silnějším nárůstem importu oproti exportu. Vývoz automobilů sice v prosinci o něco přidal, nicméně za celý loňský rok vykázal první meziroční propad po osmi letech nepřetržitého růstu, a přestal tak být tahounem celoročního růstu HDP,\" uvedl. Podle něj se tak potvrzuje scénář o nasycenosti celosvětové poptávky po automobilech. \"Tento rok očekáváme ve světle probíhajících obchodních konfliktů další pokles obchodní bilance, přičemž export automobilů zde bude hrát významnou roli,\" dodal.
Růst stavebnictví v loňském roce dosáhl podle analytiků vrcholu, hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že jde o nejvyšší růst od roku 2004. Výhled na letošní rok už tak pozitivní není, tempo zvolní.
\"Stavebnictví má to nejlepší za sebou a čeká ho sešup. Sice se ještě hodně staví a dokonce se zvyšuje produkce, ale předstihové indikátory naznačují pokles. Počet stavebních povolení klesá a klesá i počet zahájených bytů. Naopak roste počet dokončených bytů. Developeři se tak jasně snaží využít poslední situace na dobrý prodej bytů,\" uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza doplnil, že meziroční nárůst proti předloňskému roku o více než osm procent je vyšší, než svaz ještě v polovině loňského roku očekával. \"Orientační hodnota vydaných stavebních povolení není sice příliš vysoká, ale zadaná veřejná zakázka za rok 2018 překračuje předchozí léta a je na úrovni roku 2009, který byl na dlouhou dobu posledním příznivým rokem. To vytváří dobrý předpoklad pro letošní rok, který zcela jistě naváže na růstovou tendenci minulých dvou let, i když zřejmě nebude meziroční výsledek tak výrazný,\" dodal.