\"Právní elektronický systém považuji i za efektivní nástroj pro analýzu regulační a byrokratické zátěže pro podnikatele, která vyplývá z právních předpisů,\" uvedla Nováková. PES podle ní nabídne podnikatelům přehledně seznam povinností, které je zapotřebí při podnikání plnit. \"V horizontu několika let bychom chtěli, aby v něm byly obsaženy všechny zákony,\" doplnil Dlouhý.
Podnikatelé využívají od letošního ledna PES, který vyvinula Hospodářská komora. Informace, které podnikatelé v PES naleznou, mají nyní informativní charakter. Bez příslušné legislativy zatím nelze dát přehledu větší závaznost. V budoucnu chce proto komora usilovat o to, aby přehledy povinností byly povinnou součástí všech zákonů.
Vyznat se v přebujelé džungli právních předpisů je v současnosti složité - i podle pravidelných šetření komory hodnotí české firmy byrokratickou zátěž jako jednu z hlavních překážek rozvoje jejich byznysu. V poslední anketě ze září 2018 přes 68 procent oslovených podnikatelů uvedlo, že se jejich administrativní zátěž v porovnání s předchozím rokem zvýšila.
\"Všichni podnikatelé a živnostníci zbytečně ztrácejí čas, energii a peníze jen proto, aby ohlídali své zákonné povinnosti a vyhnuli se zbytečným sankcím,\" řekl Dlouhý.
\"Podnikatelské právní prostředí dospělo do bodu, kdy se v častých změnách a obrovském počtu právních předpisů přestávají orientovat i ti, kteří na jejich dodržování dohlíží. Tedy zákonodárci, soudy a dozorové orgány,\" uvedl prezident ICT UNIE Zdeněk Zajíček. PES podle něj v tomto podnikatelům pomůže, již v tuto chvíli systém obsahuje 1600 povinností. \"Ostrý start celého systému plánujeme v prvním pololetí letošního roku,\" dodal Zajíček.
Spolupráce na projektu PES je jedním z opatření, kterými chce ministerstvo bojovat proti administrativní zátěži. Do roku 2020 plánuje snížit zátěž o dalších 40 opatření. \"Z tohoto počtu jich bylo splněno přes 20 a další budou uskutečněna v dohledné době,\" dodala Nováková.
Vlastní registr povinností, které by museli podnikatelé plnit podle českých zákonů, měli mít původně podnikatelé od loňského roku. Senát to ale předloni v říjnu odmítl jako protiústavní. Sněmovna pak senátní veto poslanecké novely o Hospodářské a Agrární komoře nestihla přehlasovat kvůli závěru volebního období. Komora tehdy v reakci na rozhodnutí Senátu uvedla, že řadu výhrad považuje za zástupnou. Proti návrhu podle ní byli hlavně státní úředníci, kteří si nepřáli změnu.