Polovinu všech incidentů v souvislosti s podvodnou aplikací zaznamenal Eset na zařízeních uživatelů v České republice, 40 procent v Polsku a méně než pět procent v Itálii, Mexiku a Austrálii. Z pohledu škodlivého kódu, který útočníci použili, jde o prakticky stejnou hrozbu, jakou byla aplikace QRecorder z loňského září nebo Blockers call 2019 z ledna tohoto roku.
\"Podařilo se nám zachytit nástroj, jehož oficiální funkcí mělo být překládání textu. Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla v průběhu času opět tzv. ztrojanizována. To znamená, že se po některé z jejich aktualizací stal z aplikace World Translator tzv. trojský kůň,\" uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák. Trojský kůň umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také dělo.
Škodlivý kód je zaměřený na bankovní aplikace největších bankovních domů působících na českém území. Kromě toho je i v náhledu aplikace v Google Play zřetelně vidět český text.
Program v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu. V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí jít pouze o bankovní aplikace. Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří tzv. neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele. Útočníci dále mají přístup do SMS zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí.