Billa a Penny Market podle ÚOHS požadovaly od svých dodavatelů poplatek, označovaný jako RGB bonus, šlo ale v podstatě o zalistovací poplatek za to, že od nich odebírají zboží. Po novelizaci zákona o významné tržní síle z roku 2016, který takové poplatky zakázal, označovaly tento poplatek za množstevní nebo cenovou slevu, kterou jim dodavatel poskytuje, uvedl antimonopolní úřad.
\"Úřad ve svém rozhodnutí dospěl k závěru, že RBG bonus je ve všech výše uvedených podobách poplatkem bez reálného protiplnění, který byl vyžadován bez oprávněného důvodu a je nezákonný. Současně byl v některých případech RBG bonus podmínkou dodávek potravin do předmětných obchodních řetězců,\" uvedl předseda úřadu Petr Rafaj.
Rozhodnutí úřadu i pokuta už jsou pravomocné, protože řetězce přistoupily na takzvanou proceduru narovnání. Znamená to, že přiznaly vinu výměnou za snížení pokuty o 20 procent. Proti rozhodnutí tak už nemohou podat rozklad ani jej napadnout žalobou u soudu.
Spolu s řetězci Billa a Penny Market dostala pokutu i společnost Rewe Buying Group (RGB) ze stejné skupiny, která poplatky administrovala. Právě podle zkratky jejího názvu - RGB - byly poplatky označeny jako RGB bonus.
Ze souhrnné pokuty 164,372.000 korun nejvíce zaplatil Penny Market, kterému úřad vyměřil 93,377.000 korun, Billa musí zaplatit 70,971.000 korun a 24.000 korun pak uhradí RGB.