Trumpovo prodloužení rozhovorů s Čínou povzbudilo asijské burzy

25.02.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Šanghaj/Tokio/Soul 25. února (ČTK) - Nedělní oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že prodlouží termín pro zvýšení cel na čínský dovoz dosud stanovený na 1. března, povzbudilo část asijských akciových trhů i čínský jüan. Index šanghajské burzy Shanghai Composite si kolem 7:45 SEČ připsal 5,5 procenta na 2954,43 bodu a je nejvýše za více než půl roku. Čínský jüan stoupl vůči dolaru na tzv. onshorovém, tedy domácím, trhu o 0,6 procenta na 66730 CNY za dolar. Byl tak na svém sedmiměsíčním maximu.

Akcie na čínských trzích v reakci na zprávu přidávaly téměř pět procent. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 si dnes připsal 0,48 procenta na 21.528,23 bodu. Obchodování tak uzavřel vůbec nejvýše od 13. prosince. Naproti tomu burza v Soulu podle indexu Kospi uzavřela téměř beze změny na 2232,56 bodu, tedy pouze o 0,09 procenta výše.

Trump na twitteru potvrdil, že odloží uvalování nových cel na čínské zboží, neboť podle něj bylo dosaženo podstatného pokroku v jednáních o vzájemném obchodu. Potvrdil také, že v případě dalšího pokroku se chystá sejít se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago.

Spojené státy a Čína spolu po velkou část loňského roku vedly obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalovaly cla. To narušilo výměnu zboží mezi oběma největšími ekonomikami světa a vyvolalo obavy ohledně vývoje globálního hospodářství.

V prosinci se Washington a Peking dohodly na 90denním příměří s tím, že se během této doby budou snažit o vyřešení obchodních sporů a nebudou na sebe uvalovat další cla. Příměří platí do pátku 1. března, poté chtěl Trump v případě krachu jednání zvýšit cla na čínské zboží na 25 ze současných deseti procent. Už dříve však dal opakovaně najevo, že by se tento termín mohl posunout.

Bílý dům se pomocí cel snažil vyvinout tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na postup Washingtonu reagoval odvetnými cly na dovoz z USA.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK