Ano, jde. Je to ale o něco náročnější než v případě, kdy máte dostatek vlastních finančních prostředků. Tak či tak ale budete muset mít něco našetřeno, a to nejen na hypotéku.
Za kolik se prodávají nemovitosti v dražbě?
U nových nemovitostí anebo těch, které rozprodává obec či město, obvykle dražba začíná na 50 – 70 % odhadní ceny. Vyhrávat bude nejvyšší příhoz na rozdíl od aukcí, kde mohou výhru zapříčinit i jiné faktory. V obou případech lze hodnotu objektu velice snadno přecenit a zaplatit zbytečně víc.
U nedobrovolných dražeb, které vznikly především kvůli dluhům a exekuci původního majitele, může vyvolávací cena klesnout i na 1/3 odhadu. Zde pak finance za nákup nedáváte majiteli, ale exekutorovi.
Aukce a dražby mohou být fyzické i elektronické (online). Nemovitost si rozhodně běžte prohlédnout a dále si zjistěte, zdali není zatížena např. věcnými břemeny anebo zda se nebude dražit pouze spoluvlastnický podíl. Kroky k jejímu získání je vhodné konzultovat s dobrým realitním makléřem, ale i s advokátem.
Kolik peněz potřebujete na hypotéku?
Na hypotéku potřebujete alespoň 10 % z hodnoty nemovitosti. K takhle vysokému úvěru se ale dostanete skutečně stěží, a právě proto se vyplatí mít našetřeno alespoň 20 – 30 %, abyste na hypotéku vůbec dosáhli. Prostředky lze získat i z úvěru ze stavebního spoření.
Tím ale pravidla ještě nekončí. Výše hypotéky nesmí být vyšší než 9 čistých ročních příjmů domácnosti. Součet všech měsíčních splátek (včetně dalších půjček a úvěrů) nesmí být vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele.
Po koupi do osobního vlastnictví navíc budete potřebovat ještě další 4 % z kupní ceny pro uhrazení daně z nabytí nemovitosti.
Zdroj: Pixabay
Dražební jistota a rezervační poplatek
Dalším výdajem, který bude muset zájemce o nemovitost uhradit, je u dražby dražební jistota anebo také účastnický poplatek. Pokud nemovitost „nevyhrajete“, bude vám vrácen. Jestliže dojde k přiklepnutí ve váš prospěch, doplatíte zbytek do kupní ceny.
U aukcí se pak dražební jistota neskládá. Po skončení aukce sepíšete s majitelem nemovitosti rezervační smlouvu, při které složíte rezervační poplatek.
Kdy začít u dražby nebo aukce vyřizovat hypotéku?
Ještě před zahájením dražby je dobré zajít do banky a informovat je o tom, že byste rádi koupili nemovitost v dražbě či aukci. Pracovníci banky by vám měli umět poradit a předběžně zhodnotit vaše možnosti a šance na získání hypotéky.
S vyřizováním jako takovým se ale musí začít až po skončení aukce nebo dražby. To už totiž bude známa kompletní cena domu či bytu. Od podání nabídky začne běžet lhůta o délce 24 hodin, která slouží k případným námitkám. Usnesení o příklepu nabude právní moci 20 – 30 dní od dražby (o přesném datu budete vyrozuměni). Do této doby se musí doplatit nejvyšší podání, čili kupní cena. Jestliže potřebujete trošku více času, zkuste se s dražebníkem domluvit na prodloužení lhůty.
Na vyřízení hypotéky tedy dost možná nebudete mít ani měsíc. V nejbližší možný den po dražbě tedy dojděte do banky a zažádejte o úvěr. K tomu budete potřebovat:
- doklad totožnosti,
- doložení příjmů ze zaměstnání nebo podnikání,
- doložení ostatních příjmů (např. z nájmu),
- u OSVČ živnostenský list a potvrzení o platbách na pojistné,
- doložení výdajů – ostatních půjček,
- návrh na vklad do katastru nemovitostí,
- protokol o provedené dražbě – vyžádejte si jej u dražitele.
Banka poté nechá udělat odhad ceny nemovitosti a rozhodne o přisouzení hypotéky. Šance se vám několikanásobně zvýší, pokud můžete ručit jinou nemovitostí. Tu je samozřejmě možné po určité době ze smlouvy vyvázat a převést zástavní právo na byt či dům, který jste koupili v dražbě.
Převod prostředků ze schváleného hypotečního úvěru advokátní úschova nijak nezpomalí. Budou totiž rovnou přeposlány dražiteli nebo exekutorovi.
Co se stane, když nezaplatím vydraženou nemovitost?
Pokud vydražitel z nejrůznějších důvodů neuhradí nejvyšší podání, bude tento čin brán jako zmaření dražby, za což vás stihne pokuta. Vydražitel bude povinen uhradit náklady na dražební jednání a škodu, která vznikla nezaplacením. Dražební jistota tak nejčastěji propadá a původní zájemce musí ještě část dluhu doplatit ze svého.
Čtěte také: