\"Zrentgenování ekonomik 28 zemí EU\" ukázalo, že mnohé z nerovnováh evropských ekonomik se daří řešit jak v důsledku politických rozhodnutí tak díky hospodářskému růstu, uvedl před novináři komisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis připomněl, že evropské hospodářství roste už sedmý rok v řadě, i když nyní již jen mírnějším tempem.
Evropská komise posuzuje hospodářství států EU od roku 2011 v rámci každoročního cyklu známého jako Evropský semestr. Nynější upozornění na možné hospodářské nerovnováhy je výsledkem analýzy situace v zemích, u nichž byla v listopadu zjištěna možná rizika.
V italském případě komise, která se s Římem v posledních měsících opakovaně dostala do sporu kvůli plánům stávající italské vlády, upozornila na prakticky zmrazené reformy, vysokou nezaměstnanost a zhoršení fiskální situace. EK varuje, že stávající vývoj bude mít negativní dopad na stabilitu veřejných financí, produktivitu italské ekonomiky a možný růst HDP. Komise proto bude pečlivě sledovat další vývoj a kroky, které Řím učiní ve snaze řešit nerovnovážný stav italského hospodářství.
Řecko, které teprve loni v létě opustilo záchranný program, čelí přes značný pokrok rizikům souvisejícím s vysokou mírou zadlužení, slabým finančním sektorem a nízkým růstovým potenciálem při trvající vysoké nezaměstnanosti. Kypr podle komise udělal za rok jen málo, aby změnil situaci svého hospodářství.
Komise naopak ocenila například pozitivní změny v Chorvatsku, které EK umožnily místo varování před nadměrnou nerovnováhou letos zemi jen upozornit na nerovnovážný stav hospodářství.
Podobné upozornění dnes EK adresovala z různých důvodů také Bulharsku, Francii, Irsku, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku, Švédsku nebo Německu. V jeho případě to ale už po několikáté bylo kvůli trvajícímu přebytku, kdy EK doporučuje vyšší míru investic.