Loňskou škodu vypočítali odborníci podle odhadů Lesní ochranné služby a dalších lesnických subjektů, napadeného dříví mělo být mezi 18 až 20 miliony kubických metrů. \"Dále byla využita reálná ztráta zpeněžení způsobené extrémním převisem nabídky kalamitního jehličnatého dříví, která se v roce 2018 pohybovala ve výši 800 až 1200 korun,\" dodávají odborníci. Tím došli k částce přes 18 miliard korun škod na výnosech a kvůli předčasnému poražení stromů.
\"Ke škodám způsobených suchem a kůrovcovou kalamitou je také nutné připočítat škody na sadebním materiálu v lesních školkách, ztráty způsobené změnou struktury poptávky a vícenáklady na pěstování sadebního materiálu spojené především se stíněním a zavlažováním,\" dodávají. Další ztráty jsou podle nich způsobené usycháním nových sazenic, kterých loni vyschlo mezi 20 a 30 procenty, v některých lokalitách však uschla veškerá výsadba. V lesních školkách tak byla škoda kolem půl miliardy korun.
Další vícenáklady vlastníků lesa, do kterých patří složitější kalamitní těžba, ošetření dříví, logistika a skladování dříví odhadli odborníci na 1,5 miliardy korun.
Loni podle nich kůrovec zdevastoval na 50.000 hektarů lesa, náklady na obnovu a ochranu budou pro vlastníky představovat 5,5 miliardy korun. Peníze na péči získávají vlastníci lesů hlavně z prodeje dříví.
Že bude letos kůrovcová kalamita pokračovat, říkal v minulém týdnu také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Těžba napadeného dřeva se proti loňsku podle něj nejspíš zvýší více než dvojnásobně. Upozornil, že ke kalamitě přispívá dlouhotrvající sucho, které podle něj letos nezmírní ani nadbytek sněhu na horách.
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví.
Zvednout příspěvky pro pomoc vlastníkům lesů doporučil už i sněmovní petiční výbor. Stát by podle něj měl přispět alespoň třemi miliardami korun. Organizátoři petice z řad lesníků tuto částku požadovali, v letošním rozpočtu je na příspěvky na hospodaření v lesích 1,15 miliardy korun.