Loni v ČR začalo podnikat téměř 59.000 fyzických osob podnikatelů a své aktivity jich ukončilo necelých 46.000. \"Ze 464 sledovaných oborů činnosti, ve kterých působilo na začátku roku 2018 alespoň 50 fyzických osob podnikatelů, jsme u 322 zaznamenali meziroční úbytek podnikatelů, u 113 přírůstek a 29 zůstalo beze změny,\" zhodnotila statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Největší relativní pokles podnikatelů nastal v oborech spojených s financemi, tedy v řízení a správě finančních trhů. Celkový počet podnikatelů - fyzických osob se v nich snížil o 34 procent, v činnostech související s finančním zprostředkováním podnikání ukončilo 15 procent osob. V těchto dvou oborech činnosti zahájilo podnikání celkem 475 podnikatelů, zatímco jej ukončilo 1190.
Na druhou stranu se podnikatelská základna výrazně rozrostla v pivovarnictví, výrobě konstrukčních kovových výrobků a zdravotní péči. \"Módní trend minipivovarů podpořil zájem podnikatelů o vstup do tohoto oboru, noví podnikatelé ve výrobě kovových výrobků zase těží z rostoucí ekonomiky a zájem o zdravotní péči poptávkou Čechů po kvalitních službách péče o zdraví,\" dodala Štěpánová.
Z absolutního pohledu nejvíc podnikatelů v loňském roce ukončilo aktivity ve zprostředkování velkoobchodu, maloobchodu, stravování a výstavby budov. Nejvíc podnikatelů přibylo v oborech příprava staveniště, služeb, zprostředkování velkoobchodu a maloobchodu.
\"Jde o činnosti, kde podniká největší absolutní počet živnostníků, a vyznačující se vysokou fluktuací podnikatelů, kdy velký počet jich své podnikání zahájí a velký počet ukončí. Celková změna v počtu subjektů v rámci jednotlivých oborů je minimální. Výjimku loni tvořily činnosti v oblasti IT a výroba, obchod a služby, neuvedené v přílohách jedna až tři živnostenského zákona, kde se podnikatelská základna rozrostla o 10 procent,\" uzavřela analytička Bisnode.