Index aktivity zpracovatelského sektoru klesl na 49,2 bodu z lednových 49,5 bodu. Už třetí měsíc za sebou se tak nachází pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Exportní zakázky podle průzkumu zaznamenaly nejprudší pokles od globální finanční krize.
Navzdory vládním opatřením na podporu hospodářské aktivity se v poslední době zvyšují obavy, že čínské ekonomice by mohl hrozit výraznější útlum, pokud se nynější obchodní rozhovory mezi Pekingem a Washingtonem nebudou vyvíjet příznivě.
\"Pokud se obchodní válka skutečně nezmění v dosti dlouhé příměří, slábnoucí trend nemusí v brzké době skončit,\" uvedla podle agentury Reuters ekonomka Iris Pangová z finanční společnosti ING. Dodala, že v březnu počítá s dalším poklesem aktivity čínského zpracovatelského sektoru.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že víkendové obchodní rozhovory s Čínou přinesly pokrok. Obchodní zmocněnec USA Robert Lighthizer nicméně při středečním parlamentním slyšení signalizoval, že mezi oběma stranami přetrvávají významné rozpory.
Hrubý domácí produkt (HDP) Číny se loni zvýšil o 6,6 procenta, což byl nejpomalejší růst od roku 1990. Ke zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa přispěly obchodní spory se Spojenými státy. Ve srovnání s vyspělými zeměmi ale čínská ekonomika nadále vykazuje nadprůměrný růst.