Zemědělský svaz a zaměstnavatelé odmítají regulaci mezd Ukrajinců

28.02.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. února (ČTK) - Zemědělský svaz ČR spolu s Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR odmítl návrh na regulaci mezd pro pracovníky z Ukrajiny. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekl předseda svazu Martin Pýcha, podle něj jde o návrh z jiného světa, který navíc odporuje legislativě. Svaz by naopak chtěl uvolnění pravidel, kdy by si jednotlivé sektorové odbory se zaměstnavateli v jednotlivých sektorech mohly domlouvat pravidla například na délku dovolené, délku výpovědi z pracovního poměru nebo zkušební doby zaměstnance.

Česko by letos mohlo podle návrhu ministerstva zahraničí zhruba zdvojnásobit počet vydaných zaměstnaneckých karet pro Ukrajince na 40.000. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se ve středu nedohodli na stanovení výše jejich mezd. Ministerstvo práce a odbory se shodují na dvou variantách. Podle první by pracovníci z Ukrajiny měli dostat aspoň medián pro svou profesi. Podle druhé by dostávali l,2násobek zaručené mzdy, tedy letos podle profese minimálně od 16.020 až 32.040 korun. Podle některých zaměstnavatelů by to ale ukrajinské zaměstnance proti českým zvýhodnilo.

Také podle předsedy Zemědělského svazu ČR má být garantovaná za stejnou práci všem zaměstnancům stejná odměna, nikoliv aby Ukrajinci měli zvýhodněné prostředí vůči českým pracovníkům. Pýcha dodal, že v současnosti jsou projednávané tři návrhy, které by znepříjemnily českým zemědělským zaměstnavatelům život, například i návrh KSČM na pět týdnů povinné dovolené. Zemědělští pracovníci podle něj mají naopak problém s vyčerpáním dovolené, 60 procent zemědělských podniků ve svazu má již pět týdnů dovolené zaručené.

\"Náš návrh, který navazuje na pracovně právní legislativu je zcela obrácený - současný zákoník práce se snaží regulovat všechny sektory a nenabízí žádnou flexibilitu,\" dodal Pýcha. Navíc si podniky ve svazu můžou podle kolektivní smlouvy vybrat, zda budou mít pět týdnů dovolené, nebo zda nabídnou zaměstnancům se čtyřmi týdny dovolené pětinový nárůst mezd za prvních 11 měsíců roku.

Hospodářská komora nesouhlasí s tvrzením, že se ukrajinské síly v Česku zneužívají a lákají na pozice s malým výdělkem. Podle mluvčího komory Miroslava Dira částky v inzerátech nemusí být nepřiměřené vzhledem k tomu, že není na pozici potřeba žádné vzdělání a k nabízené mzdě se vyplácejí ještě příplatky, náhrady a odměny. O pravidlech zaměstnávání Ukrajinců rozhodne koalice a vláda, uvedl již dříve šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

S určením mzdové hranice naopak souhlasí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by mzdové kritérium mělo zabránit tomu, aby lidé z Ukrajiny konkurovali levnou prací. Čeští zaměstnanci díky růstu mezd a nedostatku pracovních sil už navrhované částky mají, nebyli by tedy v nevýhodě, řekla před nedávnem ČTK ministryně. Dodala, že pokud by byly mzdy příliš nízké, cizinci by si místo Česka mohli zvolit práci v zemích s vyšším výdělkem.

Program pro přijímání pracovníků z Ukrajiny má Česko od roku 2016. Původně přes něj smělo přijet 3800 lidí ročně. Kvůli nedostatku pracovních sil a požadavkům zaměstnavatelů se počet už dvakrát navyšoval. Nejdřív na 9600, pak na 19.600. Podle návrhu by se měl zdvojnásobit od dubna.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK