Jak uvedl náměstek ministra pro hospodářský rozvoj Michele Geraci, jednání není u konce, ale je možné, že bude uzavřeno do konce března, kdy má Itálii navštívit čínský prezident Si Ťin-pching.
Projektem nové Hedvábné stezky, která je známá také pod označením iniciativa Pásu a stezky, se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod a zvýšit objem investic s většinou zemí Asie i dalších světadílů. Projekt má Asii, Evropu a Afriku propojit pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Inspirací projektu je starověká a středověká trasa, která vedla z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.
Kromě podpory obchodu a investic je dalším cílem Pekingu podpořit výměnu v oblastech jako je věda, technologie, kultura a vzdělávání.
Na kroky italské vlády už reagoval Bílý dům, podle něhož snaha Říma Itálii zřejmě ekonomicky nepomůže a naopak by mohla významně poškodit mezinárodní image země. \"Iniciativu Pásu a stezky považujeme za iniciativu Číny a pro Čínu,\" uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) Garrett Marquis.
Čínský prezident Si Ťin-pching má do Říma přijet 22. března. Ve funkci prezidenta navštíví Itálii poprvé.
O čínském projektu Hedvábné stezky a hospodářské spolupráci jednala loni v listopadu v Pekingu i česká delegace v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana. Ten přijal pozvání svého čínského protějšku na summit o nové Hedvábné stezce, který se uskuteční letos v dubnu.