\"K dnešnímu dni byli kontaktováni všichni dotčení zadavatelé. S jejich konkrétními pracovníky řešíme jejich jednotlivé případy. Doposud víme o 46 zakázkách v hodnotě několika desítek milionů korun, které budou muset být zahájeny znovu. Čísla se ještě budou průběžně měnit,\" uvedl mluvčí MMR Vilém Frček.
Výpadek v Národním elektronickém nástroji nastal v pátek 15. února. Chybu za něj přiznala společnost Tesco SW, která systém provozuje. MMR podle Frčka bude vůči této firmě uplatňovat smluvní sankci za několik milionů korun.
\"Tím není dotčeno právo ministerstva požadovat po provozovateli systému náhradu škody, kterou u MMR budou uplatňovat postižené subjekty z řad zadavatelů a dodavatelů. S ohledem na povahu mimořádné události a nutnosti realizovat nápravná opatření v provozních činnostech systému požádalo MMR v minulých dnech o znovuprovedení certifikace prostředí nástroje podle příslušné vyhlášky,\" doplnil Frček. Kvůli výpadku systému byla například zrušena zakázka za 25 milionů korun na obměnu zásob cukru pro Státní správu hmotných rezerv (SSHR).
Národní elektronický nástroj musí od poloviny loňského roku používat orgány státní správy, jako jsou ministerstva, finanční úřady nebo Česká národní banka. Elektronické zadávání veřejných zakázek je od října povinné pro všechny. Kraje nebo obce si ale mohou vybrat mezi NEN a soukromými placenými profily, jako jsou například Gemin nebo Tendermarket.
Národní elektronický nástroj byl spuštěn v roce 2015. Celkové náklady na jeho provoz do konce roku 2019 činí 256 milionů korun. Letos v únoru v něm bylo evidováno přes 1000 zadavatelů napříč veřejnou správou. Celkový objem zakázek byl více než 140 miliard korun.