Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek za celý rok zvýšil o 5,9 procenta, za poslední čtvrtletí pak o 4,7 procenta. Průměrná mzda v Česku se nepřetržitě zvyšuje od začátku roku 2014, v loňském čtvrtém čtvrtletí zaznamenala ale nejslabší růst za rok a čtvrt.
\"Je to sice slabší výsledek, než se čekalo, ale stále jde o silné tempo,\" řekl ČTK analytik Cyrrusu Michal Brožka. Za zpomalením růstu mezd je podle analytiků především vysoká srovnávací základna z konce roku 2017, kdy vzrostly platy ve veřejném sektoru. Souvisí ale také se snížením ziskovosti podniků, která klesá právě kvůli vyšším mzdovým nákladům, dodali.
Nejvyšší mzdy mají zaměstnanci v Praze, kde jejich výdělek loni překonal 40.000 korun. Za celý loňský rok stoupla v metropoli průměrná mzda o 7,2 procenta na 40.011 korun, za čtvrté čtvrtletí pak o 6,5 procenta na 41.851 korun. Naopak nejnižší mzdy mají lidé v Karlovarském kraji, kde hrubá mzda vzrostla za celý rok o osm procent na 28.003 korun a ve čtvrtém čtvrtletí o 5,4 procenta na 29.703 korun.
Mezi obory pobírali ve čtvrtém čtvrtletí nejvíc pracovníci v informačních a komunikačních činnostech, jejich průměrná mzda byla 55.754 korun. Více než 50.000 korun měli už jen v peněžnictví a pojišťovnictví, kde byl průměr 53.323 Kč. Naopak nejméně si vydělali lidé v ubytování, stravování a pohostinství, v průměru 19.206 korun, následovaní pracovníky administrativních a podpůrných činností s průměrem 21.703 Kč.
Pro firmy bude podle analytiků i letos obtížné sehnat volnou pracovní sílu. V únoru bylo bez práce 241.417 lidí, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997. Nejnižší nezaměstnanost zůstává v Praze, kde podíl lidí bez práce činí 1,9 procenta. Naopak nejvyšší je znovu v Moravskoslezském kraji, a to 4,8 procenta.
Počet volných pracovních míst vzrostl v únoru na 333.111. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,7 uchazeče. Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, pomocné manipulační pracovníky, svářeče, řezače plamenem, nebo páječe. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.