Vrchol inflace očekává ekonom Komerční banky Viktor Zeisel v březnu a dubnu, kdy by měla stoupnout až ke 2,9 procenta. V dalším průběhu roku by ale i podle něj inflace měla velmi pozvolně zpomalovat směrem ke dvěma procentům. \"Inflace by měla mírně zrychlit i v následujících měsících, poté by se však měla opět začít přibližovat dvouprocentnímu cíli ČNB,\" uvedl také hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že na růst inflace tlačí růst výrobních nákladů, zejména mezd.
Ceny potravin a nealkoholických nápojů po lednovém mírném poklesu v únoru meziročně stouply o 1,3 procenta. Zdražila především zelenina, jejíž ceny stouply téměř o čtvrtinu. Ceny elektřiny stouply o 8,9 procenta, zemního plynu o 3,6 procenta a teplé vody o 4,2 procenta. Nájemné v bytech vzrostlo o 3,8 procenta. Naopak téměř na nulu se snížil růst cen pohonných hmot a olejů. Zatímco v lednu ještě zdražovaly o 1,6 procenta, v únoru již jejich ceny stouply pouze o 0,1 procenta.
Meziměsíční růst cen podle statistiků ovlivnilo především zdražení v rekreaci a kultuře nebo zvýšení cen potravin. Celkově meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 procenta.
Únorová meziroční inflace byla přitom o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Důvodem byl vývoj jádrové inflace a výraznější meziroční růst cen potravin a regulovaných cen, než předpovídala ČNB.