Zhruba 40.000 metrů krychlových dřeva poškodil silný vítr v lesích, které spravují Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. Ředitel společnosti Petr Skočdopole dnes ČTK řekl, že nejvíce postiženy jsou lesní úseky na Jesenicku, a to hlavně v okolí Rejvízu.
\"Prudký vítr poškodil stromy i v blízkosti lesních cest a turistických tras, proto jsme ihned začali se zprovozněním cest a následným zpracováním polomů, které bude pokračovat ještě několik týdnů. Návštěvníci lesa by proto měli dobře zvážit vstup do kalamitních ploch a brát maximální zřetel na svou bezpečnost,\" uvedl Skočdopole. Nebezpečné jsou podle něj nakloněné či zavěšené stromy, ale i prasklé větve.
Lesníci v Olomouckém kraji mají už od loňska plné ruce práce se zpracování obrovského množství kůrovcového a kalamitního dřeva. Další nahodilá těžba po větrné smršti pro ně znamená velkou komplikaci. \"Navíc je důležité popadané stromy vyvézt z lesa dříve, než nastane rojení kůrovce, pro kterého jsou takové vývraty ideálním místem k rozmnožení,\" upozornil Skočdopole. Všechny vyvrácené stromy by proto měly být z lesa odstraněny do konce dubna.
Škody způsobené nedělní vichřicí sčítá také společnost Lesy města Olomouce, jejíž vedení po prvních obchůzkách v terénu zatím došlo k číslu 15.000 metrů krychlových dřeva. Ředitel Lesů města Olomouce David Janásek dnes ČTK řekl, že škody zřejmě budou ještě vyšší. \"Loni jsme také měli odhad 15.000 metrů krychlových, nakonec z toho bylo 35.000 metrů krychlových,\" podotkl.
Poslední velká vichřice zasáhla Olomoucký kraj loni na jaře. Například na území lesní správy Šternberk loni v březnu spadlo zhruba 150.000 metrů krychlových dřeva, z toho 50.000 metrů krychlových připadalo na lesy v kopcích nad Olomoucí. Poškozeny byly také lesy v Jeseníkách. Kvůli rozsáhlým polomům byl tehdy na několika místech zakázán vstup do lesa.
Těžba dřeva už předloni v Olomouckém kraji kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů výrazně vzrostla a byla nejvyšší v Česku. Zatímco v roce 2016 se těžba dřeva v regionu zvýšila o 16 procent na 2,37 milionu metrů krychlových, o rok později vzrostla o pětinu na 2,87 milionu metrů krychlových.
Správci lesů se kvůli výraznému zvýšení těžby potýkají s poklesem cen dřeva na trhu a mají problém pro vytěženou dřevní hmotu najít odbyt. Na druhou stranu musí investovat do nákladné obnovy lesa. Na plné obrátky jedou pily v regionu, které začaly nabízet i palivové dříví.