Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který je považován za barometr zdraví firem ve zpracovatelském sektoru a v sektoru služeb, v březnu klesl na 51,3 bodu z únorových 51,9 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali mírné zvýšení indexu na 52 bodů. Hranice 50 bodů odděluje růst aktivity od poklesu.
\"Výroba je v současné době jednoznačně hlavní slabinou a zdrojem obav, komentoval data hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. Ve druhém čtvrtletí podle něho oslabování sektoru zesílí a bude brzdou ekonomiky. \"Do jaké míry může pomoci sektor služeb? Určitě ekonomiku podpořil v prvním čtvrtletí, ale jeho růst patří k nejpomalejším od roku 2016,\" dodal Williamson.
Index zpracovatelského sektoru klesl v březnu na 47,6 ze 49,3 bodu, což je nejslabší úroveň od dubna 2013 a hluboko pod zmíněnou hranicí. Analytici předpovídali naopak vzestup na 49,5 bodu a jejich nejpesimističtější odhad byl 48,4 bodu. Index výroby spadl ze 49,4 bodu na hranici šestiletého minima 47,7 bodu.
Růst v sektoru služeb zpomalil v souladu s očekáváním, jeho dílčí index klesl na 52,7 z 52,8 bodu. Sektor ale snížil tempo najímání nových zaměstnanců, a tato skutečnost špatné vyhlídky ekonomiky jen posiluje.